Uroczyste Przekazanie Sztandaru Szkołyorazogłoszenie wyników głosowaniana Przewodniczącego Szkoły w nowym roku szkolnym 2023/2024
W czwartek 22.06.2023r. podczas szkolnego apelu podziękowaliśmy obecnym przedstawicielom Sztandaru Szkoły - uczniom klasy 8a oraz 8b - chorążemu Filipowi Maciejewskiemu oraz Alinie Wasiel i Weronice Posmyk za wzorową służbę, godne reprezentowanie szkoły podczas szkolnych oraz pozaszkolnych uroczystości i wyjazdów. Uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Ich godnymi zastępcami w roku szkolnym 2023/2024 zostali - chorąży- Oliwier Bolesta - kl.7- jego zastępcą pozostał- Filip Mrozek- kl. 6 oraz dwie uczennice Patrycja Koszykowska- kl.7 i Julia Łazaruk- kl.6. Odczytano również wyniki głosowania na Przewodniczącego Szkoły. Większością głosów Przewodniczącą Szkoły została uczennica kl. 6 Natalia Turaj, a jej zastępczynią Blanka Serwadczak również z kl. 6. Wcześniej obie uczennice zaprezentowały na plakatach swoje programy wyborcze dotyczące życia szkolnego. Uczniom klas ósmych życzymy dalszych sukcesów w dalszej edukacji, a nowym przedstawicielom sztandaru siły i odpowiedzialnych postaw i działań na rzecz szkoły.
Opiekun sztandaru
Katarzyna Maciejewska
Uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami udali się do gospodarstwa rolno-agroturystycznego w Staniszczach Małych, ukazującego życie wiejskie, a zwłaszcza ciężką pracę rolnika. Po dotarciu na miejsce ujrzeliśmy piękne lasy i pola wokół gospodarstwa oraz zagrodę z kozami. Powitały nas panie przewodniczki. Następnie podzieleni na grupy udaliśmy się na zajęcia z paniami z gospodarstwa. W pasiece poznaliśmy zasady i reguły zachowań, historię bartnictwa w Staniszczach Małych. Następnie odbyła się prezentacja dwóch rodzajów uli z omówieniem budowy .Poznaliśmy budowę pszczoły. Przedstawiony został cykl powstania miodu z akcesoriami pszczelarza. Skupiliśmy się na znaczeniu pszczoły i pszczelarstwa w przyrodzie i życiu człowieka. Mieliśmy również okazję zobaczyć z bliska jak wygląda strój pszczelarza, plaster miodu. Na koniec degustowaliśmy pyszny miód.
Kolejnym punktem pobytu w gospodarstwie były zajęcia dotyczące mleczarstwa. Chociaż wiemy, skąd się bierze mleko, to z zainteresowaniem słuchaliśmy również o życiu i hodowli krów, mogliśmy osobiście przekonać się jak ciężko jest doić krowę. Poznaliśmy zasady i reguły zachowań w gospodarstwie rolnym. Słuchaliśmy o znaczeniu zwierząt w gospodarstwie rolnym dawniej i dziś. Poznaliśmy budowę krowy. Rozmawialiśmy o produktach mlecznych. Oglądaliśmy stare eksponaty – masielnica, bańki na mleko.
Następnie braliśmy udział w warsztatach cukierniczych. Poznaliśmy zasady i przepisy zachowań w gospodarstwie rolnym, prezentację zbóż, przyrządów do pracy na roli- sierp i cep, dawny sposób pieczenia. Oglądaliśmy, w jaki sposób kiedyś robiono mąkę. Naszym zadaniem było wyrobienie ciasta na ciasteczka, a potem przygotowanie ciasteczek do pieczenia. Po włożeniu ciasteczek do piecyka, poszliśmy zobaczyć dawne kamienne żarno służące do mielenia mąki. W międzyczasie mogliśmy skorzystać z atrakcji na podwórzu- jeździliśmy gokartami, korzystaliśmy z placu zabaw z domkiem, huśtawkami i trampoliną.
Następnie udaliśmy się na posiłek. Pieczone kiełbaski bardzo nam smakowały. Upiekły się również nasze ciasteczka, które zaraz zjedliśmy z apetytem. Posileni poszliśmy na ostatnie warsztaty. Były to warsztaty plastyczne. Dowiedzieliśmy się, jak można stworzyć farby z roślin. Tworzyliśmy ekologiczne farby, by potem wykonać własne nieduże obrazki, które zabraliśmy do domu. Na koniec pobytu był czas na drobne zakupy pamiątek w sklepiku. Pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do domu. Panie przewodniczki pochwaliły nas za dużą wiedzę o pszczołach, krowach, zbożach oraz za nasze zachowanie. Miło będziemy wspominać pobyt w gospodarstwie.
29 maja w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Piłce
Nożnej. Organizatorem konkursu był
p. Adam Przybyła nauczyciel wychowania fizycznego. Konkurs
odbył się w formie pisemnej. Do zdobycia były 44 punkty. W konkursie wystartowało
26 uczniów.
Zwycięzcą konkursu został Wiktor Salak, który po
dogrywce wyprzedził Maksymiliana Rzepkiewicza. Obaj uczniowie zdobyli 41
punktów. Trzecie miejsce zajął Sylwester Krzywy, który zdobył 39
punktów. Na czwartym miejscu uplasował się Dominik Waligórski, a tuz na nim na
piątym miejscu był Szymon Stachera. Szóste miejsce zajął Karol Sągol.
Laureatom gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom
za wzięcie udziału w konkursie :)
Tematem
przewodnim zimowych, leśnych zajęć w miesiącu LUTY był borsuk. Ten kto
widział go w lesie może uznać się za szczęściarza :) Borsuki w swoich domach
wykopanych głęboko pod ziemią mają wyznaczoną sypialnię, „porodówkę” oraz
toaletę :) Zawsze panuje tam nienaganny
porządek. Są do tego bardzo rodzinne. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądają
pozostawione przez nich tropy. Borsuki mają bardzo dobry węch, pomaga im w tym
duży nos. My również próbowaliśmy
odgadywać z zakrytymi oczami produkty umieszczone w pozakrywanych
kubeczkach. Każdy świetnie się bawił a
przy okazji poznawał tajemniczy, borsuczy świat :)
ECH
Uczniowie ze szkoły w Dobrzyniu od
stycznia mogą korzystać ze szkolnego księgozbioru wzbogaconego o nowe pozycje książkowe.
Książki zostały zakupione pod kątem zainteresowań uczniów, a także, aby
rozwijać zainteresowania czytelnicze i umiejętności głośnego czytania wśród
najmłodszych uczniów. Natomiast biblioteka szkolna w Lubszy wzbogaciła się o
kilka ciekawych książek podarowanych przez uczennicę klasy V- Paulinę Kraus.
Serdecznie dziękujemy, a uczniów zachęcamy do wypożyczania książek.
I. T.
„ Babciu, dziadku, cóż wam dam?
Tylko jedno serce mam!
A w tym sercu same róże,
żyjcie więc Nam jak najdłużej!”
W tym tygodniu uczniowie klas młodszych 1-3 podczas zajęć plastyczno- technicznych w świetlicy wykonywały dla swoich kochanych dziadków z masy solnej figurki, które same wybierały. Uczniowie malowali swoje prace farbami akrylowymi z użyciem brokatu. Prace po wyschnięciu zabrali do domu, aby móc wręczyć swoim dziadkom.
Wychowawca świetlicy Katarzyna Maciejewska
Zobacz fotorelacjęW dniu 17.01.2023r. uczniowie klas młodszych I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubszy wraz z wychowawcami klas oraz wychowawcą świetlicy szkolnej wyruszyliśmy na wycieczkę do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu . Na miejscu czekali już na nas: konserwator zabytków oraz kustosz w Dziale Historii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu . Dzieci uczestniczyły w bardzo barwnych i ciekawych zajęciach artystycznych z malowania i ozdabiania masek karnawałowych. Uczniowie ozdabiali maski farbami akrylowymi, dodając kolorowe i mieniące się kryształki, brokat oraz kwiaty. Przy okazji zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób dokonuje się i planuje renowację obrazów. Zajęcia były bardzo edukacyjne oraz twórcze.
Podczas pobytu na Zamku dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach artystycznych, jak i również zwiedziły okolice Muzeum Piastów Śląskich. Uczniowie zawitali przed mury Gimnazjum Piastowskiego- poznali jego historię. Następnie wszyscy udali się do Kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Brzegu. Mogliśmy podziwiać jego wystrój oraz wysłuchać historii jego istnienia. Pod koniec wycieczki dzieci zwiedziły dziedziniec naszego Zamku- zwanego również „Małym Wawelem”. Bez wątpienia mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy zawitali do Krakowa. Kustosz zamku zaprowadził nas na stałą wystawę „Kresy. Ocalone wspomnienia” znajdującą się w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Przekraczając próg mogliśmy przenieść się w czasie. We wnętrzu wystrój wystawy, gabloty oraz zdjęcia ukazują Kresy Wschodnie - dawnej Rzeczypospolitej. W zamyśle autora tej wystawy było przedstawienie odbiorcy- życia tych osób , które kiedyś zostały z nich wygnane, a następnie zamieszkały na Ziemiach Odzyskanych. Pod koniec wizyty w Muzeum Piastów Śląskich dzieci otrzymały ozdobione maski. Z pewnością jeszcze odwiedzimy muzeum , aby móc zwiedzić jego pozostałe sale oraz grobowce- jak i wysłuchać wspaniałych opowieści o księciu brzeskim - Jerzym II.
Opracowanie
oraz organizacja wycieczki
Katarzyna Maciejewska
Katarzyna Maciejewska -
opiekun samorządu szkolnego wraz z
Samorządem Szkolnym - wszystkim
uczestnikom konkursu wręczone zostały dyplomy. Uczniowie młodszych klas
zostali dodatkowo nagrodzeni drobnymi
upominkami.
W jury zasiadali:
1. Pedagog szkolny- p. Katarzyna Raczkowska
2. Nauczyciel plastyki- p. Mariola Myszka
3. . Wychowawca świetlicy- p. Katarzyna Maciejewska
Decyzją jury w
klasach młodszych :
I miejsce
zajęła : Maja Bezuszko - klasa II,
II miesjce
zajęła - Julia Greczyn - klasa II
,
III miejsce przypadło pozostałym uczniom klas młodszych biorącym
udział w konkursie:
Kajetan Front - klasa I,
Aleksander Maciejewski klasa I
Sebastian Lewicki- klasa II
Emilia Wasilewska - Klasa II
Miron Foltyn- klasa III
W klasach starszych:
I miejsce zajęła - Julia Polańska klasa VIIIa,
II miejsce zajął: - Mateusz Mańka klasa VIII a,
III miejsce zajęły : Natalia i Paulina Kula - klasa
IV,
Kinga Spalona - klasa V
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy oraz punkty z zachowania. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy twórczości i kreatywności w tworzeniu tak pięknych dzieł cukierniczych. Zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Opr. Katarzyna Maciejewska
CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC......
W dniu 22.12.2022r. w naszej szkole zostały wystawione Jasełka według scenariusza p. Katarzyny Maciejewskiej wychowawcy świetlicy. Uczniowie klas młodszych( klasy I,II,III) i starszych ( IV,V,VI) pod kierunkiem wychowawcy świetlicy- choreografia i scenografia- z dużym zaangażowaniem wprowadzili nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Nasz występ uatrakcyjniła swoją grą na pianinie oraz śpiewem uczennica klasy IV- Alicja Krówczyńska oraz pozostali uczniowie klas młodszych i starszych w wykonaniach solowych, duetach oraz tercetach kolęd i pastorałek : Maria Zimny, Zofia Godzik, Mikołaj Wojczyszyn, Maja Bezuszko, Michalina Świder, Sophie Voden, Karol Sągol, Julia Pawulich, Paulina Gnap, Emilia Rzepkiewicz, Emilia Wasilewska, Hanna Turaj, Martyna Spalona, Natalia Kopczyńska, Katarzyna Szpringiel, i inni. Nasze wystąpienie miało innowacyjny charakter- nie typowy dla klasycznej wersji Jasełek. Młodsi uczniowie w bajkowej choreografii - Jasia i Małgosi, Pszczółki Mai, Czerwonego Kapturka, Dziewczynki z zapałkami, Kopciuszka, Calineczki a nawet Pinokia złożyli dary małemu Jezuskowi, natomiast starsi uczniowie ukazali widzowi wartości i znaczenie dzielenia się opłatkiem w święta oraz pozostawienie pustego miejsca przy stole dla zagubionego wędrowca. Święta zawsze otulone są magią i cudowną aurą miłości i radości- i właśnie z takim przesłaniem - Niesienia Dobrej Nowiny- Narodzenia Boskiej Dzieciny - j Złożyliśmy wszystkim obecnym gościom- rodzicom, uczniom oraz nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły- Radosnych oraz Wesołych Świąt.
Opr. Katarzyna Maciejewska
W dniu 14 grudnia w naszej
szkole zawitały Warsztaty Edukacyjne
ANTEA z Warszawy. Uczniowie klas młodszych - I-III wraz z wychowawcami
mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach zdobienia szklanych bombek choinkowych.
Uczniowie mogli wysłuchać historii powstawania bombek, zobaczyć i doświadczyć
sztuki ich malowania. Wszystkie dzieci z
odpowiednią delikatnością zdobiły własne bombki brokatem . Po całkowitym
wyschnięciu mogły pięknie opakowane zabrać do domu- mogąc zawiesić je później na swojej choince
bądź wręczyć bliskiej osobie w prezencie. Z miłą chęcią pomyślimy o innych
warsztatach w późniejszym czasie.
Opr. Katarzyna Maciejewska
Więcej zdjęć w wydarzeniach w klasach od 1 do 3
8 grudnia 2022 roku, w związku z uroczystością Matki
Bożej Niepokalanie Poczętej, w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia
Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Michałowicach organizowany był
VI Festiwal Piosenki i Pieśni Maryjnej.
Festiwal
rozpoczął się Mszą Świętą, która była sprawowana ku czci Matki Bożej.
W dalszej części uroczystości uczniowie szkoły w
Michałowicach zaprezentowali piękny montaż słowno – muzyczny o Matce Bożej
Niepokalanie Poczętej. Następnie rozpoczęła się część konkursowa. Gospodarze i
uczniowie z zaproszonych szkół i przedszkoli przedstawiali utwory o tematyce
Maryjnej.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Maria Zimny z kl. II oraz
Sophie Voden z kl. IV. Dziewczynki pięknie
się zaprezentowały i osiągnęły wielki sukces. Sophie zajęła I miejsce w
kategorii klas I – IV, a Marysia II.
Dziewczynkom
i Pani Annie Gamocie, która nasze uczennice przygotowała do konkursu,
serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Prezentacje
W odbywających się w Korfantowie biegach przełajowych nasi
młodsi reprezentanci zajęli czołowe miejsca . Ogromny sukces odniosła Alicja
Krówczyńska zajmując I miejsce , a tuż za nią uplasowała się Karolina Pasieka ,
obie uczennice klasy IV PSP w Lubszy .
Natomiast wywalczeniem IV miejsca zakończył się bieg Jakuba
Serwadczaka , ucznia klasy IV w Filialnej Szkole w Dobrzyniu .
Po piątkowych emocjach przyszedł czas na
zmagania drużynowe w konkurencji „dwa ognie usportowione” , które rozegrane
zostały w sobotę na sali gimnastycznej w Lubszy .
Do zawodów stanęły
zespoły dziewcząt i chłopców ze szkół
Gminy Lubsza ( PSP w Mąkoszycach , PSP w Czepielowicach oraz PSP w
Lubszy )
Wszystkie drużyny kierowały się bardzo silną motywacją oraz
zaangażowaniem natomiast mecze były bardzo emocjonujące i wyrównane .
Wśród zespołów dziewcząt niezwykłą determinacją oraz wolą
zwycięstwa wykazały się reprezentantki naszej szkoły wygrywając Turniej
zajmując I miejsce .
Zespoły chłopców toczyły zaciętą walkę o zwycięstwo niemalże do
ostatnich sekund Turnieju . Mecz o I miejsce rozegrały drużyny ze szkół z
Lubszy i Czepielowic , ostatecznie
remisując 15:15 . O zajęciu I miejsca zdecydowała więc ilość punktów zdobytych
w trakcie całego Turnieju . Tutaj lepsi okazali się zawodnicy z Czepielowic , a
nasi reprezentanci zajęli II miejsce .
Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy !!!
Na
podkreślenie zasługuje fakt , że nasze zespoły składały się z uczniów , zarówno
uczęszczających do szkoły w Lubszy oraz szkoły Filialnej w Dobrzyniu .
W
trakcie rywalizacji współpraca między nimi przebiegała wzorowo , co przyczyniło
się do odniesienia sukcesu.
Drużyna
dziewcząt wystąpiła w składzie : Alicja Krówczyńska, Maja Gółkowska ,
Oleksandra Demyanchuk,Karolina Pasieka , Roksana Kucharska , Gabriela Stachera
, Izabela Lemieszko , Maryla Krzywa , Oliwia Pasternak , Lena Serwadczak ,
Wiktoria Łucka.
Zespół
chłopców : Jakub Serwadczak , Franek Mochniak , Wiktor Jagodziński , Kacper
Paradowski , Karol Sągol , Aleksander Bider , Kamil Kucharski , Marcin Krzyżanowski .
Opiekunem
obu zespołów był Robert Michalak
13
października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia
Edukacji Narodowej. Tego dnia cała społeczność uczniowska przybyła do szkoły w
strojach galowych.
Na swój występ zaprosili wszystkich pracowników
szkoły – organizatorzy spektaklu – uczniowie klas VIIIb i III pod
przewodnictwem pani Małgorzaty Jarosz i Agaty Kaźmierczak. W pierwszej części
zaprezentowała się klasa VIIIb w przedstawieniu ,,Awans zawodowy”, do którego zaprosiła nauczycieli, grających
siebie samych – belfrów ubiegających się o awans. Uczniowie oglądający występ
byli zaskoczeni i podekscytowani faktem zamiany ról: to nauczyciele byli tym
razem przepytywani i wywoływani do tablicy. W rezultacie egzamin został zdany
pomyślnie i wszyscy kandydaci uzyskali awans zawodowy.
Następnie wystąpiła klasa III w
koncercie życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Dedykacje były przemyślane
i adekwatne do zajmowanego stanowiska. I tak paniom dyrektorkom dzieci życzyły
sprawiedliwych rządów, pani od chemii – tlenu i wapnia, a woźnym – mało
sprzętów do naprawy. Cała uroczystość została okraszona piosenkami, których treść
oddawała odświętny nastrój. Na koniec zabrały głos przedstawicielki Rady
Rodziców, które wręczyły kwiaty całemu gronu pedagogicznemu. Do nich dołączyli
z życzeniami uczniowie i obdarowali nauczycieli wykonanymi kartkami z
życzeniami.
Zapanował radosny i wzruszający
nastrój podkreślony również piękną dekoracją wykonaną przez p. Agatę
Kaźmierczak.
Małgorzata Jarosz
6 października 2022 roku 43 Uczniów naszej szkoły z klas IV – VIII, pod przewodnictwem Pani Dyrektor, wzięło udział w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. O godz. 11.00 na wałach rozpoczęła się uroczysta Msza Święta sprawowana przez duszpasterza szkół Ks. Bpa Marka Stolarczyka w intencji pokoju na świecie i zakończenia wojny w Ukrainie. Na zakończenie Eucharystii dokonano aktu zawierzenia Rodziny Szkół Matce Bożej. Tradycyjnie odczytano również list do Papieża Franciszka. Po Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki udali się przed Cudowny Obraz Matki Bożej, by pokłonić się Maryi i powierzyć Jej swoje sprawy. W godzinach wieczornych, szczęśliwi i napełnieni duchowo, wszyscy wrócili do Lubszy.
W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła okazała się najlepsza w naszej gminie pod względem wyników sportowych uzyskanych w grach zespołowych. W nagrodę otrzymaliśmy puchar Wójta Gminy Lubsza.
Na 26 rozegranych turniejów w kategoriach dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Igrzysk Dzieci, wygraliśmy 16, a 8 razy zajęliśmy drugie miejsce oraz 2 razy trzecie. W klasyfikacji szkół z naszego powiatu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęliśmy wysokie drugie miejsce, ustępując jedynie PSP 6 Brzeg. Natomiast w współzawodnictwie szkół na szczeblu wojewódzkim zajęliśmy rewelacyjne 13 miejsce i jest to najlepszy wynik w historii naszej szkoły :) Sklasyfikowanych zostało 261 szkół z całego województwa. Na uwagę zasługują również indywidualne sukcesy naszych uczniów. Antonina Mykita zdobyła srebrny medal w mistrzostwach województwa w biegu na 300 m w ramach zawodów Szkolnego Związku Sportowego oraz Gabriela Bider zdobyła brązowy medal mistrzostw województwa w pchnięciu kulą w ramach Igrzysk LZS Szkół Wiejskich. Wielkie i wspaniałe sukcesy osiągnęliśmy również w koszykówce dziewcząt i w koszykówce 3x3 chłopców. Dziewczęta wygrały półfinałowy turniej wojewódzki i w turnieju finałowym zajęły 4 miejsce w województwie, przegrywając brązowy medal jednym punktem po dogrywce. Natomiast chłopcy w finale wojewódzkim zdobyli 5 miejsce. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy :)