Publiczna Szkoła Podstawowa 
im. Jana Pawła II w  Lubszy 

z Filią w Dobrzyniu

Statuetki i medale dla sportowców z gminy Lubsza

Czytaj więcej

Podsumowanie konkursu na najlepszego sportowca i sportsmenkę roku 2023

Przez cały rok szkolny 2022/2023 prowadzona była klasyfikacja na sportowca i sportsmenkę szkoły. Uczniowie mogli zdobywać punkty według ustalonego regulaminu za udział w zawodach sportowych i osiągnięte wyniki.

Czytaj więcej

15 i 16 czerwca w naszej gminie odbyły się Międzyszkolne Igrzyska Olimpijskie

ZWYCIĘSTWO W KLASYFIKACJI GENERALNEJ W XXIX MIĘDZYSZKOLNYCH IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH IM. FRANCISZKA SOŚNIKA :) 

Czytaj więcej

Uroczyste Przekazanie Sztandaru Szkoły

Uroczyste Przekazanie Sztandaru Szkołyorazogłoszenie wyników głosowaniana Przewodniczącego Szkoły w nowym roku szkolnym 2023/2024

W czwartek 22.06.2023r. podczas szkolnego apelu podziękowaliśmy obecnym przedstawicielom Sztandaru Szkoły - uczniom klasy 8a oraz 8b - chorążemu Filipowi Maciejewskiemu oraz Alinie Wasiel i Weronice Posmyk za wzorową służbę, godne  reprezentowanie szkoły podczas szkolnych oraz pozaszkolnych uroczystości i wyjazdów. Uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Ich godnymi zastępcami w roku szkolnym 2023/2024 zostali - chorąży- Oliwier Bolesta - kl.7- jego zastępcą pozostał- Filip Mrozek- kl. 6 oraz dwie uczennice Patrycja Koszykowska- kl.7  i Julia Łazaruk- kl.6. Odczytano również wyniki głosowania na Przewodniczącego Szkoły. Większością głosów Przewodniczącą Szkoły została uczennica kl. 6 Natalia Turaj, a jej zastępczynią Blanka Serwadczak również z kl. 6. Wcześniej obie uczennice zaprezentowały na plakatach swoje programy wyborcze dotyczące życia szkolnego.    Uczniom klas ósmych życzymy dalszych sukcesów w dalszej edukacji, a nowym przedstawicielom sztandaru siły i odpowiedzialnych postaw i działań na rzecz szkoły.

Opiekun sztandaru  
Katarzyna Maciejewska

ZAKOŃCZENIE INNOWACJI-LEŚNYM TROPEM

Dziś odbyło się uroczyste zakończenie innowacji pedagogicznej „Leśnym Tropem”.  Mali przyrodnicy całe popołudnie spędzili w otoczeniu przyrody w „Swojskiej Polanie”. Warsztaty z wełną, sadzenie dębu to tylko niektóre z atrakcji jakie im towarzyszyły. Na końcu odbyło się wręczenie nagród i dyplomów. To był wspaniały czas. 

Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w innowacji i życzę bezpiecznych i udanych wakacji 😊

Edyta Chołoniewska

Fotorelacja

"USŁYSZ PRZYRODĘ OCZAMI WYOBRAŹNI"

14 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Usłysz przyrodę oczami wyobraźni” organizowanym przez naszą szkołę, Stobrawski Park Krajobrazowy oraz RZPWE w Opolu.   Spośród 89 nadesłanych prac komisja konkursowa nagrodziła dziewięć zwycięskich wśród których znalazł się rysunek uczennicy naszej szkoły Marii Zimny.   Galerię prac można podziwiać na stronie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.   Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy :)

Edyta Chołoniewska

Fotorelacja z uroczystego
 wręczenia nagród
Maria Zimny PSP Lubsza
00:00/ 00:10

Warsztaty w Gospodarstwie Innego Wymiaru

Uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami udali się do gospodarstwa rolno-agroturystycznego w Staniszczach Małych, ukazującego życie wiejskie, a zwłaszcza ciężką pracę rolnika. Po dotarciu na miejsce ujrzeliśmy piękne lasy i pola wokół gospodarstwa oraz zagrodę z kozami. Powitały nas panie przewodniczki. Następnie podzieleni na grupy udaliśmy się na zajęcia z paniami z gospodarstwa. W pasiece poznaliśmy zasady i reguły zachowań, historię bartnictwa w Staniszczach Małych. Następnie odbyła się prezentacja dwóch rodzajów uli z omówieniem budowy .Poznaliśmy budowę pszczoły. Przedstawiony został cykl powstania miodu z akcesoriami pszczelarza. Skupiliśmy się na znaczeniu pszczoły i pszczelarstwa w przyrodzie i życiu człowieka. Mieliśmy również okazję zobaczyć z bliska jak wygląda strój pszczelarza, plaster miodu. Na koniec degustowaliśmy pyszny miód.

Kolejnym punktem pobytu w gospodarstwie były zajęcia dotyczące mleczarstwa. Chociaż wiemy, skąd się bierze mleko, to z zainteresowaniem słuchaliśmy również o życiu i hodowli krów, mogliśmy osobiście  przekonać się jak ciężko jest doić krowę. Poznaliśmy zasady i reguły zachowań w gospodarstwie rolnym. Słuchaliśmy o znaczeniu zwierząt w gospodarstwie rolnym dawniej i dziś. Poznaliśmy budowę krowy. Rozmawialiśmy o produktach mlecznych. Oglądaliśmy stare eksponaty – masielnica, bańki na mleko.

Następnie braliśmy udział w warsztatach cukierniczych. Poznaliśmy zasady i przepisy zachowań w gospodarstwie rolnym, prezentację zbóż, przyrządów do pracy na roli- sierp i cep, dawny sposób pieczenia. Oglądaliśmy, w jaki sposób kiedyś robiono mąkę.  Naszym zadaniem było wyrobienie ciasta na ciasteczka, a potem przygotowanie ciasteczek do pieczenia. Po włożeniu ciasteczek do piecyka, poszliśmy zobaczyć dawne kamienne żarno służące do mielenia mąki. W międzyczasie mogliśmy skorzystać z atrakcji na podwórzu- jeździliśmy gokartami, korzystaliśmy z  placu zabaw z domkiem, huśtawkami i trampoliną.

Następnie udaliśmy się na posiłek. Pieczone kiełbaski bardzo nam smakowały. Upiekły się również nasze ciasteczka, które zaraz zjedliśmy z apetytem. Posileni poszliśmy na ostatnie warsztaty. Były to warsztaty plastyczne. Dowiedzieliśmy się, jak można stworzyć farby z roślin. Tworzyliśmy ekologiczne farby, by potem wykonać własne nieduże obrazki, które zabraliśmy do domu. Na koniec pobytu był czas na drobne zakupy pamiątek w sklepiku. Pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do domu. Panie przewodniczki pochwaliły nas za dużą wiedzę o pszczołach, krowach, zbożach oraz za nasze zachowanie. Miło będziemy wspominać pobyt w gospodarstwie.

Konkurs wiedzy o piłce nożnej

29 maja w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Piłce Nożnej. Organizatorem konkursu był p. Adam Przybyła nauczyciel wychowania fizycznego. Konkurs odbył się w formie pisemnej. Do zdobycia były 44 punkty. W konkursie wystartowało 26 uczniów. Zwycięzcą konkursu został Wiktor Salak, który po dogrywce wyprzedził Maksymiliana Rzepkiewicza. Obaj uczniowie zdobyli 41 punktów. Trzecie miejsce zajął Sylwester Krzywy, który zdobył 39 punktów. Na czwartym miejscu uplasował się Dominik Waligórski, a tuz na nim na piątym miejscu był Szymon Stachera. Szóste miejsce zajął Karol Sągol.
Laureatom gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie :)  

MOTYLE- LATAJĄCE KWIATY

Miesiąc maj uchodzi za jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Występujące w przyrodzie kolory są tak soczyste, że trudno przejść obok nich obojętnie. Kwitnące kwiaty swoim zapachem i ubarwieniem zapraszają owady, które zbierając ich nektar nieświadomie pozwalają im przetrwać. Tematem przewodnim majowych zajęć „Leśnym tropem” były motyle. Lekkie i dostojne symbolizują przemianę, wewnętrzne piękno tkwiące w każdym z nas.

Edyta Chołoniewka

WIELKIE OTWARCIE LETNIGO TARASU

Ciepła, wiosenna pogoda sprawia, że mimo trwającego roku szkolnego marzą nam się wakacje najlepiej w ciepłym kraju – wygrzewając się w promieniach słońca 😊 Wychodząc naprzeciw powiedzeniu „Dreams come true” wspólnymi siłami stworzyliśmy letni taras, który swoim wyglądem przypomina śródziemnomorskie miasteczka. Pod powiewającymi wstążeczkami, na mięciutkich leżakach każdy może poczuć się jak na wakacjach!!!  

Wielkie podziękowania należą się Panu Zbyszkowi i Henrykowi, którzy w pocie czoła montowali konstrukcję dla wstążek. Dziękujemy Pani Małgorzacie Krzywdzie za zasponsorowanie leżaków i stolika. Podziękowania należą się również uczennicom klas ósmych, które poświęciły wiele przerw aby nad naszymi głowami powiewały kolorowe wstążki, tworzące ten niesamowity klimat. 
Edyta Chołoniewska

Obchody rocznicy Świąt Majowych w naszej szkole

,,Kocham Cię, Polsko !”
Obchody rocznicy Świąt Majowych w naszej szkole
 
Dn. 28 kwietnia br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia rozpoczęła się od krótkiej inscenizacji, w której uczniowie kl. III i IV przypomnieli społeczności szkolnej o najważniejszych świętach majowych. Uczennice kl. IV – Alicja Krówczyńska i Sophie Voden uświetniły występ pięknym śpiewem. Wykonały w duecie utwór ,,Jest taki kraj”, natomiast uczennice kl. III zaprezentowały się w tańcu z szarfami do utworu ,,Mówię o Tobie dobrze, Polsko !”. Po części oficjalnej, reprezentacje kl. IV – VI zaprezentowały się w konkursie wiedzy o Polsce, który odbył się pod hasłem ,,Kocham Cię, Polsko !”. Laureatami I miejsca zostali przedstawiciele kl. IV. Drugie miejsce zajęła kl. VI, natomiast miejsce III zajęli uczniowie z kl. V. Dodatkowo uczniowie kl. I – IV wzięli udział w konkursie plastycznym na wykonanie pocztówki z Polski. Do konkursu napłynęło 14 pocztówek, które stanowiły dekorację podczas występu uczniów. Nagrody w konkursach ufundowała Rada Rodziców, która zawsze służy nam pomocą i wsparciem, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. W przygotowaniu akademii udział wzięły nasze niezawodne Panie nauczycielki – p. Agata Kaźmierczak, p. Ania Gamota i p. Mariola Myszka za co im serdecznie dziękujemy. 

Opracowała: Katarzyna Raczkowska

Rozstrzygnięcie konkursu szkolnego z okazji obchodu Dnia Wiosny„Kapelusz Pani Wiosny”  

Czytaj dalej

Dzień Ziemi

W dniu 22 kwietnia br. po raz 53 na całym świecie obchodzony był Dzień Ziemi.   "Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń".  Jakie działania mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska? Mogą przyczynić się m in.następujące działania: 
ograniczenie zużycia plastiku 
wspieranie zrównoważonej mody 
przyłączenie się do akcji sprzątania świata 
promocja edukacji klimatycznej   
Ogromny wpływ na kondycję Ziemi ma codzienne segregowanie śmieci oraz oszczędzanie wody. Uczniowie naszej szkoły uczą się proekologicznych zachowań, dbałości o środowisko przyrodnicze. Najmłodsi uczniowie czyli klasa pierwsza i druga, wspólnie przygotowali apel z okazji Dnia Ziemi. W formie krótkiego przedstawienia i piosenek przypomniane zostały najważniejsze informacje o ochronie naszej planety.   Opr. B. Bilska i I. Tworowska

Teatrzyk ekologiczny w Gminnym Ośrodku Kultury

Pierwszy Dzień Wiosny

Konkurs „USŁYSZ PRZYRODĘ OCZAMI WYOBRAŹNI”

Tropem borsuka

Tematem przewodnim zimowych, leśnych zajęć w miesiącu LUTY był borsuk. Ten kto widział go w lesie może uznać się za szczęściarza :) Borsuki w swoich domach wykopanych głęboko pod ziemią mają wyznaczoną sypialnię, „porodówkę” oraz toaletę :)  Zawsze panuje tam nienaganny porządek. Są do tego bardzo rodzinne. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądają pozostawione przez nich tropy. Borsuki mają bardzo dobry węch, pomaga im w tym duży nos. My również  próbowaliśmy odgadywać z zakrytymi oczami produkty umieszczone w pozakrywanych kubeczkach.  Każdy świetnie się bawił a przy okazji poznawał tajemniczy, borsuczy świat :)    
ECH  

Mistrzostwa województwa w drużynowym tenisie stołowym
Turniej tenisa stołowego o puchar wójta gminy lubsza

Czytaj dalej

Wycieczka do Kolejkowa

Miasto Wrocław i okolice Dolnego Śląska można oglądać na wystawie „Kolejkowo” mieszczącej się w Sky Tower we Wrocławiu. Uczniowie klas młodszych mogli uczestniczyć w tym miłym dla oka obcowaniu ze sztuką. Podczas wspólnego zwiedzania wystawy mogli obejrzeć wiele budynków znajdujących się we Wrocławiu i okolicach. Makieta posiada ruchome pojazdy, podświetlane budynki, mnóstwo doskonale odwzorowanych elementów sztukaterii budynków, a także różne postaci ludzi i zwierząt. Przewodniczka opowiadała nam o kilkuletnim powstawaniu makiety. Następnie zwiedziliśmy Piernikowo- makietę domków i postaci z piernika. Tutaj towarzyszył nam zapach pierników. Po zwiedzeniu udaliśmy się do sklepiku z pamiątkami. Następnie każdy mógł posiedzieć w kawiarence. Wycieczka była bardzo udana.

Zabawa karnawałowa Lubsza

W dniu 9 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zabawie karnawałowej, osobnej dla klas młodszych i starszych. Uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą w przygotowaniu strojów karnawałowych. Przebrani byli za wróżki, czarownice, sportowców, żołnierzy, zwierzątka, postaci z bajek. Tańczyli przy muzyce didżeja. O poczęstunek i drobne upominki zadbała Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie zabawy.

Gminny Przegląd Jasełek

31.01.2023r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy odbył się Gminny Przegląd Jasełek, w którym mięliśmy przyjemność wziąć udział . Zajęliśmy zaszczytne II miejsce, przegrywając jedynym głosem z Dobrzyniem. Gratulujemy wygranej naszej filialnej szkole. Jestem ogromnie wdzięczna naszym dzieciom za angaż i oddanie oraz rodzicom za pomoc i wsparcie w przygotowaniach i realizacji naszego występu.  Wypadliśmy znakomicie- co świadczą o tym zdjęcia i załączone filmy. Nasze jasełka choć innowacyjne zawierały w sobie przekaz jakże mocno osadzony w tradycji obchodu Świąt Bożego Narodzenia oraz wartości płynących z dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd oraz pustego miejsca przy stole. Było to prawdziwe przeżycie dla nas- Jestem z Was ogromnie dumna- Moje gratulacje. 

Opr. Katarzyna Maciejewska

Nowe książki

        Uczniowie ze szkoły w Dobrzyniu od stycznia mogą korzystać ze szkolnego księgozbioru  wzbogaconego o nowe pozycje książkowe. Książki zostały zakupione pod kątem zainteresowań uczniów, a także, aby rozwijać zainteresowania czytelnicze i umiejętności głośnego czytania wśród najmłodszych uczniów. Natomiast biblioteka szkolna w Lubszy wzbogaciła się o kilka ciekawych książek podarowanych przez uczennicę klasy V- Paulinę Kraus. Serdecznie dziękujemy, a uczniów zachęcamy do wypożyczania książek. 
I. T.  

Tropy człowieka

Jakie tropy zostawia po sobie człowiek?

W ubiegłym tygodniu uczestnicy innowacji „Leśnym tropem” niczym detektywi tropili leśne, dzikie zwierzęta. Ślady kopyt, ślady żerowania, pozostawione piórka - wszystko świadczy o tym, że całkiem niedawno w miejscu znaleziska można było spotkać jelenia, dzika, dzięcioła lub wiewiórkę. 

A jakie ślady pozostawia po sobie człowiek? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć mali odkrywcy. Poszukując ludzkich tropów cofnęliśmy się w prastare czasy jaskiniowców i ich malowideł na kamiennych ścianach, starożytnej Grecji – gdzie bogato zdobione amfory ukazywały sceny z ich życia codziennego, oraz starożytnego Egiptu – kolebki papirusu i hieroglifów. 

Po zajęciach z całą pewnością możemy stwierdzić, że tam gdzie człowiek była i jest SZTUKA – miejmy nadzieję, że nasze pokolenie również pozostawi po sobie te bezcenne tropy 😊

Edyta Chołoniewska

Zobacz fotorelację

Leśnym tropem- ptaki

Zima to bardzo wymagająca pora roku zwłaszcza dla zwierząt, które żyją w lesie. W tym czasie ich głównym celem jest poszukiwanie pożywienia i schronienia. Na niebie zauważamy migrujące klucze dzikich gęsi, które przemierzają wiele tysięcy kilometrów szukając pokarmu. Dla niektórych gatunków ptaków Polska jest „ciepłym krajem” i właśnie tu spędzają okres zimowy. 

Uczestnicy czwartkowych zajęć mieli okazje wcielić się w role ornitologów i przy pomocy lornetek zaobserwować ptaki w zimowym, lubszańskim lesie. Wbrew pozorom nie było to łatwe zajecie, ale satysfakcja z obserwacji przyniosła dzieciom wiele radości. 

Fotorelacja

Dzień Babci i Dzień Dziadka

„ Babciu, dziadku, cóż wam dam?
Tylko jedno serce mam!
A w tym sercu same róże,
żyjcie więc Nam jak najdłużej!”

W tym tygodniu uczniowie klas młodszych 1-3 podczas zajęć plastyczno- technicznych w świetlicy wykonywały dla swoich kochanych dziadków z masy solnej figurki, które same wybierały. Uczniowie malowali swoje prace farbami akrylowymi z użyciem brokatu. Prace po wyschnięciu zabrali do domu,  aby móc wręczyć swoim dziadkom.

Wychowawca świetlicy Katarzyna Maciejewska

Zobacz fotorelację

Wycieczka do zamku w Brzegu

W dniu 17.01.2023r. uczniowie klas młodszych  I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubszy wraz z wychowawcami klas oraz wychowawcą świetlicy szkolnej wyruszyliśmy na wycieczkę do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu .  Na miejscu czekali już na nas:  konserwator zabytków oraz  kustosz w Dziale Historii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu . Dzieci uczestniczyły w  bardzo barwnych i ciekawych zajęciach artystycznych z malowania i ozdabiania masek karnawałowych. Uczniowie ozdabiali maski farbami akrylowymi, dodając kolorowe i mieniące się kryształki, brokat oraz kwiaty. Przy okazji zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób dokonuje się i planuje renowację obrazów. Zajęcia były bardzo edukacyjne oraz twórcze. 

Podczas pobytu na Zamku dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach artystycznych, jak i również zwiedziły okolice Muzeum Piastów Śląskich. Uczniowie zawitali przed mury Gimnazjum Piastowskiego- poznali jego historię. Następnie wszyscy udali się do  Kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Brzegu.  Mogliśmy podziwiać jego wystrój oraz wysłuchać historii jego istnienia. Pod koniec wycieczki dzieci zwiedziły dziedziniec naszego Zamku- zwanego również „Małym Wawelem”. Bez wątpienia mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy zawitali do Krakowa.  Kustosz zamku zaprowadził nas  na stałą wystawę  „Kresy. Ocalone wspomnienia” znajdującą się w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Przekraczając próg mogliśmy przenieść się w czasie. We wnętrzu wystrój  wystawy, gabloty oraz zdjęcia ukazują Kresy Wschodnie - dawnej Rzeczypospolitej. W zamyśle autora tej wystawy było   przedstawienie odbiorcy-   życia tych osób , które kiedyś zostały z nich wygnane,  a następnie  zamieszkały  na Ziemiach Odzyskanych. Pod koniec wizyty w Muzeum Piastów Śląskich dzieci otrzymały ozdobione maski. Z pewnością jeszcze odwiedzimy muzeum , aby móc zwiedzić jego pozostałe sale oraz grobowce- jak  i wysłuchać wspaniałych opowieści o księciu brzeskim -  Jerzym II.

 Opracowanie oraz organizacja wycieczki 
Katarzyna Maciejewska

Zobacz fotorelację

Śladami zwierząt Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

Każdy zostawia po sobie jakiś ślad. Czasami wystarczy tylko schylić głowę, aby dostrzec kto przed nami podążał. W piątek 13 stycznia „leśni odkrywcy” mogli sprawdzić swoje detektywistyczne umiejętności. Po krótkiej prelekcji z Panią Żanetą wybrali się w las w celu tropienia leśnych zwierząt. Mimo, że nie było śniegu, który znacznie ułatwiałby zadanie dzieci odnajdowały przeróżne tropy zwierząt odwiedzających pobliskie pola i lasy. W błocie można było dostrzec ślady: lisa, dzika, saren i jeleni. Na leśne spacery wybierały się też psy i koty, których  tropy również można było dostrzec. Po powrocie uczniowie samodzielnie odbijali ślady zwierząt w piasku i masie solnej. Od tego dnia już nikt nie po lesie nie będzie chodził „z głową w chmurach” 😊

„Na piernikową nutę” rozstrzygnięcie konkursu

Katarzyna Maciejewska - opiekun samorządu szkolnego  wraz z Samorządem Szkolnym -  wszystkim uczestnikom konkursu wręczone zostały dyplomy. Uczniowie młodszych klas zostali  dodatkowo nagrodzeni drobnymi upominkami. 
W jury zasiadali: 
1. Pedagog szkolny- p. Katarzyna Raczkowska 
2. Nauczyciel plastyki- p. Mariola Myszka 
3. . Wychowawca świetlicy- p. Katarzyna Maciejewska 
Decyzją jury w  klasach młodszych :  
I miejsce zajęła : Maja Bezuszko - klasa II, 
II miesjce  zajęła - Julia Greczyn -  klasa II , 
III miejsce przypadło  pozostałym uczniom klas młodszych biorącym udział w konkursie: Kajetan Front - klasa I, Aleksander Maciejewski klasa I Sebastian Lewicki- klasa II Emilia Wasilewska - Klasa II Miron Foltyn- klasa III 
W klasach starszych: 
I miejsce  zajęła - Julia Polańska   klasa VIIIa, 
II miejsce  zajął: - Mateusz Mańka   klasa VIII a, 
III miejsce zajęły :  Natalia i Paulina Kula  - klasa  IV, Kinga Spalona -  klasa V

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy oraz punkty z zachowania.   Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy twórczości i kreatywności w tworzeniu tak pięknych dzieł cukierniczych. Zapraszamy do udziału w następnych konkursach. 

Opr. Katarzyna Maciejewska

Jasełka

CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC......

W dniu 22.12.2022r. w naszej szkole zostały wystawione Jasełka według scenariusza p. Katarzyny Maciejewskiej wychowawcy świetlicy. Uczniowie klas młodszych( klasy I,II,III)  i starszych ( IV,V,VI) pod kierunkiem wychowawcy świetlicy- choreografia i scenografia-  z dużym zaangażowaniem wprowadzili nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Nasz występ uatrakcyjniła swoją grą na pianinie oraz śpiewem uczennica klasy IV- Alicja Krówczyńska oraz pozostali uczniowie klas młodszych i starszych w wykonaniach solowych, duetach oraz tercetach kolęd i pastorałek : Maria Zimny,  Zofia Godzik, Mikołaj Wojczyszyn, Maja Bezuszko, Michalina Świder, Sophie Voden, Karol Sągol, Julia Pawulich, Paulina Gnap, Emilia Rzepkiewicz, Emilia Wasilewska, Hanna Turaj, Martyna Spalona, Natalia Kopczyńska, Katarzyna Szpringiel, i inni. Nasze wystąpienie miało innowacyjny charakter- nie typowy dla klasycznej wersji Jasełek. Młodsi uczniowie w bajkowej choreografii - Jasia i Małgosi, Pszczółki Mai, Czerwonego Kapturka, Dziewczynki z zapałkami, Kopciuszka, Calineczki a nawet Pinokia złożyli dary małemu Jezuskowi, natomiast starsi uczniowie ukazali widzowi wartości i znaczenie dzielenia się opłatkiem w święta oraz pozostawienie pustego miejsca przy stole dla zagubionego wędrowca. Święta zawsze otulone są magią i cudowną aurą miłości i radości- i właśnie z takim przesłaniem - Niesienia Dobrej Nowiny- Narodzenia  Boskiej Dzieciny - j Złożyliśmy wszystkim obecnym gościom- rodzicom, uczniom oraz nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły- Radosnych oraz Wesołych Świąt. 

Opr. Katarzyna Maciejewska

Koncert kolęd

Warsztaty zdobienia bombek choinkowych- klasy 1-3

W dniu 14 grudnia w naszej szkole zawitały Warsztaty Edukacyjne  ANTEA z Warszawy. Uczniowie klas młodszych - I-III wraz z wychowawcami mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach zdobienia szklanych bombek choinkowych. Uczniowie mogli wysłuchać historii powstawania bombek, zobaczyć i doświadczyć sztuki ich malowania.  Wszystkie dzieci z odpowiednią delikatnością zdobiły własne bombki brokatem . Po całkowitym wyschnięciu mogły pięknie opakowane zabrać do domu-  mogąc zawiesić je później na swojej choince bądź wręczyć bliskiej osobie w prezencie. Z miłą chęcią pomyślimy o innych warsztatach w późniejszym czasie.
Opr. Katarzyna Maciejewska

Więcej zdjęć w wydarzeniach w klasach od 1 do 3

Konkurs Pieśni i Piosenki Maryjnej

8 grudnia 2022 roku, w związku z uroczystością Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Michałowicach organizowany był VI Festiwal Piosenki i Pieśni Maryjnej.
Festiwal rozpoczął się Mszą Świętą, która była sprawowana ku czci Matki Bożej. W dalszej części uroczystości uczniowie szkoły w Michałowicach zaprezentowali piękny montaż słowno – muzyczny o Matce Bożej Niepokalanie Poczętej. Następnie rozpoczęła się część konkursowa. Gospodarze i uczniowie z zaproszonych szkół i przedszkoli przedstawiali utwory o tematyce Maryjnej. 
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Maria Zimny z kl. II oraz Sophie Voden z kl. IV.  Dziewczynki pięknie się zaprezentowały i osiągnęły wielki sukces. Sophie zajęła I miejsce w kategorii klas I – IV, a Marysia II.    
Dziewczynkom i Pani Annie Gamocie, która nasze uczennice przygotowała do konkursu, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

MODA NA NIEPALENIE

Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły obchodzili w listopadzie ,,Światowy Dzień Rzucania Palenia”. W związku z tym w szkole zorganizowane były konkursy o charakterze profilaktycznym. Uczniowie kl. I – IV wzięli udział w konkursie na wykonanie medalu dla osoby, która rzuciła palenie. Do konkursu zgłoszono 9 medali. Uczniowie wykazali się w tym zadaniu dużą kreatywnością i starannością, za co zostali nagrodzeni. Uczniowie kl. V i VI otrzymali nieco trudniejsze zadanie, które polegało na zaprojektowaniu rebusu. Rozwiązaniem rebusu miało być hasło związane z paleniem papierosów. Do konkursu przystąpiło czworo  uczniów,  którzy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Ostatni konkurs był przeznaczony dla uczniów kl. VII i VIII. Polegał on na wykonaniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej negatywne skutki palenia papierosów i e-papierosów. Laureatem I miejsca w konkursie na wykonanie prezentacji został Mateusz Mańka (kl. VIIIa), II miejsce zajęły uczennice kl. VIIIb – Oliwia Spiecha i Nela Jastrzębska. III miejsce również przypadło uczennicom z kl. VIIIb – Zuzi Sągol i Marcie Roślickiej.     Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, która zawsze wspiera nas w realizacji zadań z zakresu profilaktyki, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i chęci.   

Opracowała: 
Katarzyna Raczkowska

Prezentacje

Podsumowanie zbiórki prezentów dla podopiecznych 
Domowego Hospicjum Dziecięcego w Opolu

Jak co roku nasza szkoła włącza się w charytatywną akcje zbiórki podarunków dla dzieci z DHD w Opolu. Okres Bożego Narodzenia to czas kiedy każdy z nas w szczególności odczuwa potrzebę dzielenia się. Mimo, że ostatnimi czasy doświadczamy trudnych miesięcy poczucie empatii w nas nie gaśnie. Tegoroczna akcja była nadzwyczaj wyjątkowa, ponieważ skupiła wokół siebie bardzo wiele organizacji i osób o wielkim sercu:

  1. Ochotnicza Straż Pożarna Karłowice
  2. Ochotnicza Straż Pożarna Mąkoszyce
  3. Ochotnicza Straż Pożarna Czepielowice
  4. Dziecięca Drużyna Pożarnicza Mąkoszyce
  5. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Mąkoszyce
  6. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Karłowice
  7. Inter Cars Filia Brzeg 
  8. Załoga firmy Nerli Gruppen Poland
  9. Sołectwo Kuźnica Katowska
  10. Sołectwo Dobrzyń
  11. Koło Gospodyń Wiejskich Kurznie
  12. Koło Gospodyń Wiejskich Karłowice
  13. Oddział Przedszkolny Dobrzyń
  14. Filialna Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej- Curie w Dobrzyniu
  15. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubszy
  16. Klub i Przedszkole Publiczne w Lubszy
  17. Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Jana Pawła II w Mąkoszycach
  18. Zespołu Szkolno- Przedszkolny w Czepielowicach
  19. Pracownicy Firmy RehaVital w Starych Siołkowicach
  20. Pracownicy Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet
  21. Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Bocian” w Karłowicach
  22. Szkółka Roślin Ozdobnych MYKITA i SZYMAŃSKI  w Dobrzyniu
  23. Przedsiębiorstwo LoveKwiatowe
  24. Publiczne Przedszkole w Karłowicach
  25. Swojska Polana w Lubszy
  26. Serowarnia Rzemieślnicza AHser w Namysłowie
  27. Klub Seniora w Lubieni  

Dodatkowo prezenty spływały od mieszkańców Gminy Popielów, Lubsza a nawet Wrocławia 😊 To wspaniałe, że w dzisiejszych czasach  wspólnie gromadzimy się i tworzymy prawdziwą wspólnotę, której przyświeca jeden cel – pomoc innym, pomoc dzieciom, ich rodzeństwu, rodzicom- aby choć na chwilę móc  zapomnieć o problemach i troskach, by wywołać uśmiech- chociaż na chwilę.     
Z całego serca w imieniu moim i druhów OSP Karłowice dziękujemy za Państwa wsparcie 😊Życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby nadchodzący Nowy Rok przepełniony był światłem miłości, które przenika nasze serca i sprawia, że nawet te najtrudniejsze momenty życia wydają się być prostszymi!  https://opowiecie.info/swieta-tuz-tuz-swiateczny-kiermasz-mikolajkowy-w-karlowicach-galeria/ https://www.facebook.com/opolskie/videos/1688637891554240/?extid=NS-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&mibextid=2Rb1fB https://brzeg24.pl/aktualnosci/206871-zaczeli-od-niewielkiej-akcji-dla-dzieci-z-opolskiego-hospicjum-a-teraz-paczki-naplywaja-lawinowo/

Edyta Chołoniewska

Mikołajki w klasach 1-3

Więcej zdjęć w wydarzeniach klasowych od 1 do 3

Zbiórka dla zwierząt

Nasza szkoła od lat bierze udział w zbiórkach darów dla zwierząt. Wspieraliśmy już brzeskie przytulisko „Przytul Psisko”, schronisko „Braci mniejszych” w Paryżu. Od kilku lat społeczność naszej szkoły raz w roku, w październiku- miesiącu dobroci dla zwierząt- zbiera dary i pieniądze dla wspaniałej osoby- Pani Marii Kołodziejek z Rogalic, która ratuje psy i koty z naszej gminy. Ma pod swoją opieką oraz w domach tymczasowych ponad 40 kotów i kilkanaście psów. Szuka im nowych domów, leczy koty, psy, sterylizuje, socjalizuje. W tym roku z zebranych pieniążków zakupione zostały m.in. dobrej jakości karma sucha i mokra, żwirek, leki na pasożyty, witaminy.  Dzieci przyniosły koce, legowisko, zabawki, smaczki. Wszystko zawieźliśmy z przedstawicielami szkoły- uczniami klasy V – Leną, Emilią, Julią i Mateuszem do Rogalic. Mogliśmy obejrzeć niektóre zwierzaki, pobawić się z nimi, pogłaskać. Dziękujemy również za pomoc w transporcie uczniów Pani Beacie Chandoha, która nigdy nie odmówiła takiej pomocy.         
Kilka dni później uczniowie klas młodszych mieli możliwość spotkać się z Panią Marią i Panią behawiorystką zwierząt. Opowiedziała ona o swojej pracy. Pani Maria przyjechała z malutkim szczeniaczkiem, który został zabrany z tragicznych warunków i niedługo będzie szukany dla niego nowy dom. Dzieci podawały propozycje imion dla pieska. Zadawały paniom również sporo pytań dotyczących opieki i odpowiedzialności nad zwierzętami domowymi. W przyszłym roku klasy starsze będą miały okazję uczestniczyć w takim spotkaniu.            
Nasza szkoła podczas lekcji o tematyce zwierzęcej uwrażliwia uczniów na los bezdomnych zwierząt, warunki trzymania psów na łańcuchach czy w małych kojcach. Mamy nadzieję, że nasze działania zostaną na długo w świadomości uczniów i dorosłych i będą przyczyniać się do poprawy życia zwierząt, reagowania na złe traktowanie zwierząt, zapewniania odpowiednich warunków zwierzętom w okresie zimy.  

Dziękujemy uczniom, Rodzicom, pracownikom szkoły, którzy wsparli zbiórkę dla zwierząt.  

B. Bilska 
I. Tworowska 
A. Zimny

LAS MIESZKANIE DLA ZWIERZĄT

Listopad to miesiąc typowo jesienny. Z drzew opadły już liście. Świerki dumnie prezentują swoje igły jakby wiedziały, że niedługo będą gościć w naszych domach. Zwierzęta ukrywają się w gęstwinach i pieczołowicie poszukują pożywienia, którego zimą jest bardzo mało.           

Podczas zajęć innowacyjnych „Leśnym tropem” uczniowie poznali czym są piętra lasu, jakie zwierzęta w nich zamieszkują. Zwieńczeniem tematu było wykonanie pracy przedstawiającej LAS w wymiarze 3D, który można podziwiać na korytarzu szkolnym. 

Edyta Chołoniewska

WARSZTATY Z PROGRAMOWANIA

W ramach „Programu współpracy zagranicznej szansą na rozwój kompetencji kluczowych uczniów” uczniowie  klas V, VI i VII uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez pracowników Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji  w Opolu.  Zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne – programowanie i robotyka stanowią główne zainteresowanie dzisiejszej młodzieży.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubszy - Szkołą Talentów

Śmiało możemy się określić  Szkołą Talentów. Nasza szkoła oraz Szkoła Podstawowa w Dobrzyniu wzięliśmy udział w akcji Lidla dedykowanej polskim szkołom- „Szkoły pełne Talentów”. Od 05.09.2022  DO 20.11.2022 r. zbieraliśmy talenciaki.  Mobilizacja rodziców, dzieci oraz pozostałych uczestników spoza szkoły przerosła nasze  oczekiwania  - uzbieraliśmy 3423 talenciaków. Tutaj szczególne podziękowania dla  p. Aleksandry Terleckiej- za ofiarowanie bardzo dużej ilości talenciaków. Opieką nad akcją w szkole w Lubszy zajęła się p. Katarzyna Maciejewska, w szkole w Dobrzyniu p. Ewelina Szostak. Udało nam się uzbierać pokaźną liczbę talenciaków. Zamówiliśmy dla naszych szkół zestawy gier planszowych, pomoce dydaktyczne na lekcje , pomoce plastyczne do świetlicy szkolnej oraz instrumenty muzyczne to prowadzenia zajęć umuzykalniających z dziećmi, hałasomierz do motywowania uczniów  do cichszych zachowań ;-) Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim za zaangażowanie i tak liczny udział w ogólnopolskiej akcji- gdyby nie Wy - nie mielibyśmy na to szans- DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM O DOBRYM SERCU ZA OKAZAŁĄ POMOC  :-). Postanowiliśmy upamiętnić ten dzień- i stworzyliśmy wspólnie performance  z udziałem uczniów klas młodszych - napis z użyciem talenciaków na hali sportowej- podczas zabaw z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia- dzieci z ogromnym zaangażowaniem i chęcią pomagały w tworzeniu napisu. Jesteście Wielcy.   Jak pomoce do nas Już dotrą- pochwalimy się ponownie. 

Autor: Katarzyna Maciejewska

BAL ANDRZEJKOWY 2022  

24 listopada w godzinach popołudniowych w  przeddzień Katarzynek odbył się w szkole -  Bal Andrzejkowy. Uczniowie klas młodszych oraz uczniowie klas starszych mogli w odpowiednim dla siebie czasie bawić się w rytm muzyki granej przez DJ-a. Uczniowie klas starszych -6-8 -  w tym też Samorząd Uczniowski- zorganizowali wraz z opiekunem p. Katarzyną Maciejewską-  wróżby andrzejkowe dla wszystkich grup wiekowych.  Nawet nauczyciele z miłą chęcią  wróżyli sobie co ich spotka w nadchodzącym czasie. Niektórzy uczniowie mieli bardzo przemyślane stroje - atmosfera wróżb i tajemnic unosiła się w szkole. 

Autor Katarzyna Maciejewska

Rozstrzygnięcie konkursu na legendę „ Było sobie drzewo......”

W dniu 10  listopada 2022r. w Sali Pinottiego Muzeum Piastów Śląskich odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczestnikom konkursu literackiego „ Było sobie drzewo...” organizowanego przez   Panią Dyrektor wraz  Gronem Pedagogicznym PSP im. Jana Pawła II w Mąkoszycach , Gminę Lubsza oraz Pana Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dr Dariusza Byczkowskiego. Wysłuchaliśmy z zaciekawieniem historii nadania imienia- Jerzy -dla dębu przy szkole w Mąkoszycach. Została przedstawiona wszystkim uczestnikom gali piękna prezentacja realizacji projektu. Na sam koniec mogliśmy wysłuchać jednej z legend napisanych przez uczestniczkę konkursu oraz  wystąpienia artystów- uczniów oraz nauczycieli  PSP w Mąkoszycach w utworach o tematyce patriotycznej. Pani Jolanta Bar - nauczycielka języka polskiego PSP w Mąkoszycach - wspaniale poprowadziła ową galę oraz  przeniosła nas w odległe czasy  naszej historii.  W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas młodszych i starszych szkół podstawowych, średnich oraz  całe rodziny. Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie- Filip i Aleksander Maciejewscy- uczniowie klasy-  I i VIIIb  - otrzymali I Wyróżnienie w Kategorii V- Rodzina. Nagrody zostały wręczone z rąk dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dr Dariusza Byczkowskiego oraz  wójta Gminy Lubsza- Bogusława Gąsiorowskiego. Jesteśmy niezmiernie dumni z uzyskanego wyróżnienia - cieszymy się , że nasi uczniowie mogli  reprezentować naszą szkołę w tym pięknym wydarzeniu. Czekamy na kolejne konkursy i szansę na udział . 
Opr. Katarzyna Maciejewska

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 9 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Od samego rana odczuć można było odświętną , patriotyczną atmosferę. Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 10:45 w pięknie i oryginalnie udekorowanej sali gimnastycznej. Najpierw wystąpili uczniowie klasy III , którzy swoim wykonaniem pięknej piosenki wprowadzili nas w wyjątkowy nastrój. Następnie swój program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy V . Swoim montażem słowno-muzycznym w profesjonalny sposób przedstawili nam krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości.  Uczniowie klasy V w skrócie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha walki narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Wyrecytowane wiersze i odśpiewane pieśni patriotyczne, pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na zakończenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie klasy II wykonując jedną z pięknych pieśni patriotycznych. 

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy naszych pradziadów walczących o wolność. 9 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości: p. Katarzynie Maciejewskiej, p. Agacie Kaźmierczak, p. Iwonie Tworowskiej oraz uczniom  klasy II i III ,jak również uczniowi klasy VIIIB Filipowi Maciejewskiemu za pomoc techniczną przy obsłudze sprzętu nagłaśniającego.

Uczniowie klasy V  wraz z Wychowawcą 
p. Małgorzatą Birecką

VIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle IIw Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubszy

Dn. 27 października 2022 roku w ramach obchodów Dnia Patrona po dwóch latach przerwy Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubszy po raz ósmy zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Tradycyjnie do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe znajdujące się na terenie gminy Lubsza, a więc: Publiczna Szkoła Podstawowa w Mąkoszycach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Czepielowicach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Michałowicach. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, na której obecni byli przedstawiciele pocztów sztandarowych ze szkół w Michałowicach i Mąkoszycach - szkół, których patronem jest również Jan Paweł II, a którą odprawili księża: Józef Meler, Tomasz Luboiński oraz Mariusz Woskowicz. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście udali się do Hali Sportowej w Lubszy, gdzie odbyły się główne uroczystości. Dyrektor Szkoły - p. Agata Czechowska i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Martyna Gromnicka przywitały zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: ks. Józef Meler, ks. Tomasz Luboiński, p. Krystyna Ślusarek - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mąkoszycach, p. Alicja Przepiórka - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowicach, p. Roman Czechowski - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Czepielowicach oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie uczniowie głównie kl. IV i V zaprezentowali krótkie przedstawienie poświęcone sylwetce Jana Pawła II, którego hasłem przewodnim było przesłanie tegorocznego Dnia Papieskiego - ,,Blask prawdy”. Główną częścią obchodów był jednak VIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, który w tym roku rozszerzony został także o zagadnienia dotyczące życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. W konkursie zaprezentowali się przedstawiciele czterech szkół. Konkurs składał się z pięciu zadań. Pierwsze, trzecie i piąte zadanie polegało na losowaniu pytań i udzielaniu na nie odpowiedzi. Zadaniem drugim było dopasowanie poszczególnych części do tajemnic różańca. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu puzzli – ilustracji przedstawiającej postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. W konkursie zdobyć można było 26 punktów. Największą wiedzą wykazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czepielowicach. Drużyna w składzie: Patrycja Tyndziuk, Karol Panek i Antonina Zambrzycka  zdobyła 25 pkt. Laureatem II miejsca została Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubszy, która zdobyła 23 pkt., a którą reprezentowali: Oliwia Spiecha, Karolina Merkwa i Patrycja Koszykowska. Trzecie miejsce przypadło Publicznej Szkole Podstawowej w Mąkoszycach, którą reprezentowali: Maja Rutkowska, Maciej Michalski i Robert Rzepka. Uczniowie zdobyli 20 pkt. Kolejnym punktem obchodów był konkurs piosenki religijnej dla uczniów klas I - III oraz klas IV – VI. Do konkursu piosenki zgłoszono 5 solistów, którzy reprezentowali wysoki poziom wokalny, a swoim śpiewem nie raz wywołali wzruszenie na twarzach publiczności
i oceniającej ich komisji. 

W konkursie piosenki laureatami zostali: Ignacy Czajkowski kl. II (PSP Michałowice) – I miejsce w kategorii kl. I – III Maria Zimny kl. II (PSP Lubsza) – II miejsce w kategorii kl. I – III Wojciech Zawadzki kl. IV (PSP Mąkoszyce)  - I miejsce w kategorii kl. IV – VI Milena Pytel (PSP Michałowice) – II miejsce w kategorii kl. IV - VI Sophie Voden kl. IV (PSP Lubsza) - III miejsce w kategorii kl. IV – VI Kolejnym punktem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na wykonanie różańca. Konkurs ogłoszony został w dwóch kategoriach wiekowych - kl. I - III i kl. IV - VI. Każda ze szkół mogła zgłosić do konkursu po cztery prace. W sumie zgłoszono 10 prac. Różańce zgłoszone do konkursu były wykonane z dużą starannością, a przede wszystkim były zrobione z przeróżnych materiałów i różnymi technikami, np. z orzechów, żołędzi, klocków, drewna, itp. Wybór zwycięskiej pracy był bardzo trudny. Zwycięzcami zostali: - w kl. I - III:I miejsce – Marcin Krzyżanowski (PSP Lubsza); II miejsce – Alicja Michalska (PSP Mąkoszyce); III miejsce – Igor Lewicki (PSP Lubsza).   - w kl. IV – VI:I miejsce – Zosia Komborska (PSP Lubsza); II miejsce – Maria Dybczyk (PSP Lubsza); III miejsce – Julia Sarzyniak (PSP Michałowice). W tym roku po raz pierwszy uczniowie kl. VII i VIII mogli wziąć udział w konkursie na wykonanie prezentacji multimedialnej poświęconej Janowi Pawłowi II. Do konkursu zgłoszono 2 prezentacje. Obie wykonane były bardzo profesjonalnie, z dużą starannością i kreatywnością. Zwycięzcą został uczeń kl. VIIIa z PSP w Lubszy – Mateusz Mańka. Drugie miejsce za równie piękną prezentację otrzymał Filip Skrzypnik z PSP w Mąkoszycach. Laureaci wszystkich konkursów uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami, a także otrzymali nagrody rzeczowe. Uczniowie biorący udział w konkursie wiedzy oprócz nagród rzeczowych otrzymali pamiątkowe długopisy z logo VIII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II. Ponadto Publiczna Szkoła Podstawowa w Czepielowicach, która zwyciężyła w konkursie wiedzy otrzymała statuetkę oraz nagrodę – radioodtwarzacz ufundowaną przez Radę Rodzicó1) przy PSP w Lubszy. Zakupienie cennych nagród i zorganizowanie konkursu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. W tym roku naszą inicjatywę wsparli finansowo: Państwo Lucyna i Aleksander Wysoccy, Państwo Dominika i Mirosław Drozdowie (Firma Elektro – Max), NZOZ ARS – MED, Pan Łukasz Wasilewski INSPIRACJA – CATERING, Pan Maciej Bilski - ,,Bilski – kwiaty”, Zakład Stolarski SITAK, PanTomasz Pawulich – Materiały budowlane PAWULICH oraz Rada Rodziców, która zawsze wspiera szkołę i jest otwarta na współpracę. Serdecznie dziękujemy sponsorom za bezinteresowną pomoc, wsparcie naszej inicjatywy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie święta patronalnego szkoły. Serdeczne podziękowania należą się uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz przybyłym gościom za uświetnienie tego dnia. Już dzisiaj zapraszamy do wspólnych obchodów Dnia Patrona w 2023 roku. Zatem do zobaczenia !    
Przygotowały: T. Drozd, K. Raczkowska, M. Myszka, A. Gamota

Bardzo udany weekend na sportowo :-)

W odbywających się w Korfantowie biegach przełajowych nasi młodsi reprezentanci zajęli czołowe miejsca . Ogromny sukces odniosła Alicja Krówczyńska zajmując I miejsce , a tuż za nią uplasowała się Karolina Pasieka , obie  uczennice klasy IV PSP w Lubszy . Natomiast  wywalczeniem  IV miejsca zakończył się bieg Jakuba Serwadczaka , ucznia klasy IV w Filialnej Szkole w Dobrzyniu .  
Po piątkowych emocjach przyszedł czas na zmagania drużynowe w konkurencji „dwa ognie usportowione” , które rozegrane zostały w sobotę na sali gimnastycznej w Lubszy . 
Do zawodów stanęły zespoły dziewcząt i chłopców ze szkół  Gminy Lubsza ( PSP w Mąkoszycach , PSP w Czepielowicach oraz PSP w Lubszy ) Wszystkie drużyny kierowały się bardzo silną motywacją oraz zaangażowaniem natomiast mecze były bardzo emocjonujące i wyrównane . Wśród zespołów dziewcząt niezwykłą determinacją oraz wolą zwycięstwa wykazały się reprezentantki naszej szkoły wygrywając Turniej zajmując I miejsce . Zespoły chłopców toczyły zaciętą walkę o zwycięstwo niemalże do ostatnich sekund Turnieju . Mecz o I miejsce rozegrały drużyny ze szkół z Lubszy i Czepielowic ,  ostatecznie remisując 15:15 . O zajęciu I miejsca zdecydowała więc ilość punktów zdobytych w trakcie całego Turnieju . Tutaj lepsi okazali się zawodnicy z Czepielowic , a nasi reprezentanci zajęli II miejsce .

Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy !!!

Na podkreślenie zasługuje fakt , że nasze zespoły składały się z uczniów , zarówno uczęszczających do szkoły w Lubszy oraz szkoły Filialnej w Dobrzyniu . W trakcie rywalizacji współpraca między nimi przebiegała wzorowo , co przyczyniło się do odniesienia sukcesu.
Drużyna dziewcząt wystąpiła w składzie : Alicja Krówczyńska, Maja Gółkowska , Oleksandra Demyanchuk,Karolina Pasieka , Roksana Kucharska , Gabriela Stachera , Izabela Lemieszko , Maryla Krzywa , Oliwia Pasternak , Lena Serwadczak , Wiktoria Łucka.
Zespół chłopców : Jakub Serwadczak , Franek Mochniak , Wiktor Jagodziński , Kacper Paradowski , Karol Sągol , Aleksander Bider , Kamil Kucharski , Marcin Krzyżanowski .   Opiekunem obu zespołów był Robert Michalak

Bezpieczne spacery po lesie

To właśnie leśne spacery były tematem przewodnim październikowych zajęć orgaznizowanych w ramach innowacji „Leśnym tropem”. Motyw leśnych wypraw obecny jest w wielu utworach dla dzieci tj. „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia” czy „O Janku Wędrowniczku”. Uczniowie mieli okazję wcielić się w role bohaterów powieści, co wcale wbrew pozorom nie było prostym zadaniem. Korzystając z pięknej, jesiennej pogody na szkolnym podwórku farbami tworzyliśmy ilustracje omawianych powieści. Razem z Panią Żanetą Cieślak wybraliśmy się do lasu, aby w praktyczny sposób przećwiczyć zasady jakimi powinniśmy się kierować podczas leśnych wojaży. Teraz już każdy wie co zabrać z sobą do lasu na grzyby, na co zwracać uwagę i jak się zachować kiedy zabłądzimy!

Terenowy Turniej Ekologiczny w Stobrawskim Parku Krajobrazowym w Ładzy

20 października w Ośrodku Edukacyjnym w Ładzy odbył się Terenowy Turniej Ekologiczny uczniów klas IV-VI, w którym po raz pierwszy brały udział uczennice naszej szkoły.  
 Jest nam niezmiernie miło poinformować, że:
Demyanchuk Oleksandra
Krówczyńska Alicja
Preis Anna

ZDOBYŁY W KONKURSIE 5 MIEJSCE na 12 drużyn

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu tajemnic świata przyrody😊

Edyta Chołoniewska 

Dzień Edukacji Narodowej

13 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia cała społeczność uczniowska przybyła do szkoły w strojach galowych. Na swój występ zaprosili wszystkich pracowników szkoły – organizatorzy spektaklu – uczniowie klas VIIIb i III pod przewodnictwem pani Małgorzaty Jarosz i Agaty Kaźmierczak. W pierwszej części zaprezentowała się klasa VIIIb w przedstawieniu ,,Awans zawodowy”, do którego zaprosiła nauczycieli, grających siebie samych – belfrów ubiegających się o awans. Uczniowie oglądający występ byli zaskoczeni i podekscytowani faktem zamiany ról: to nauczyciele byli tym razem przepytywani i wywoływani do tablicy. W rezultacie egzamin został zdany pomyślnie i wszyscy kandydaci uzyskali awans zawodowy. Następnie wystąpiła klasa III w koncercie życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Dedykacje były przemyślane i adekwatne do zajmowanego stanowiska. I tak paniom dyrektorkom dzieci życzyły sprawiedliwych rządów, pani od chemii – tlenu i wapnia, a woźnym – mało sprzętów do naprawy. Cała uroczystość została okraszona piosenkami, których treść oddawała odświętny nastrój. Na koniec zabrały głos przedstawicielki Rady Rodziców, które wręczyły kwiaty całemu gronu pedagogicznemu. Do nich dołączyli z życzeniami uczniowie i obdarowali nauczycieli wykonanymi kartkami z życzeniami. Zapanował radosny i wzruszający nastrój podkreślony również piękną dekoracją wykonaną przez p. Agatę Kaźmierczak.
Małgorzata Jarosz

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. 

W naszej szkole 7 października uczniowie uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 
Z tej okazji każdy uczeń otrzymał ruchomą planszę z tabliczką mnożenia.
Na przerwach Egzaminatorzy z klasy 6 przeprowadzali testy sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia. Do testu przystępowali licznie i chętnie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele!
Każdy, kto poradził sobie z obliczeniami otrzymał Certyfikat potwierdzający zdany egzamin z tabliczki mnożenia.
Serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

Opracowała D. Slabik, A. Maciocha

Pielgrzymka na Jasną Górę

6 października 2022 roku 43 Uczniów naszej szkoły z klas IV – VIII,  pod przewodnictwem Pani Dyrektor, wzięło udział w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.    O godz. 11.00 na wałach rozpoczęła się uroczysta Msza Święta  sprawowana przez duszpasterza  szkół Ks. Bpa Marka Stolarczyka w intencji pokoju na świecie i zakończenia wojny w Ukrainie.   Na zakończenie Eucharystii dokonano aktu zawierzenia Rodziny Szkół Matce Bożej. Tradycyjnie odczytano również list do Papieża Franciszka.    Po Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki udali  się przed Cudowny Obraz Matki Bożej, by pokłonić się Maryi i powierzyć Jej swoje sprawy.   W godzinach wieczornych, szczęśliwi i napełnieni duchowo, wszyscy wrócili do Lubszy.  

DZIEŃ CHŁOPAKA

W tym dniu wszystkim chłopcom zarówno tym małym jak i większym składamy życzenia : Zdrowia i szczęścia, uśmiechu od ucha do ucha oraz spełnienia wszystkich marzeń życzy żeńska część 
PSP im. Jana Pawła II w Lubszy. 

Podczas zajęć w świetlicy szkolnej chłopcy z klas młodszych mogli poczuć się jak prawdziwi - Superbohaterzy- Spider Man, Hulk, Batman, Iron Man, Kapitan Ameryka . Wybrane przez siebie maski wycięli, a następnie pokolorowali . Dziewczynki chcąc uczcić ich święto - również wcieliły się w Superbohaterkę – Kobietę Kota- świętowały razem z chłopcami.

LEŚNYM TROPEM

Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Wrzesień to niezwykły miesiąc, w którym rozpoczyna się najbardziej kolorowa pora roku JESIEŃ. Uczestnicy innowacji pedagogicznej „Leśnym tropem” osobiście doświadczają uroków „leśnych kąpieli” i zmian jakie zachodzą w przyrodzie. Podczas wrześniowych uczniowie poznali jak zbudowany jest las, jakie drzewa w nim występują. Z zebranych liści powstały kolorowe prace przedstawiające MIŁOŚĆ – uczucie będące morałem bajki „Kwiat paproci” J.I.Kraszewsiego. Niejednokrotnie piękno przyrody stanowi natchnienie wielu artystów i pisarzy, którzy próbują je uchwycić i w niebanalny sposób przedstawić dorosłym, dzieciom w tym również uczestnikom naszego projektu 😊

Edyta Chołoniewska

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26.09. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W tym dniu wszyscy uczniowie udekorowali klasy oraz gazetki flagami innych krajów. Każdy uczeń miał szansę zdobyć tytuł eksperta języka angielskiego lub niemieckiego. Egzaminatorzy- uczniowie najbieglej posługujący się językiem obcym egzaminowali uczniów z klas 4-8. Każdy uczeń, który wylosował pytania w języku obcym i potrafił na nie odpowiedzieć zdobywał odznakę „Mistrza Języka angielskiego lub niemieckiego”. Dzień ten był okazją do świetnej zabawy, integracji a także sprawdzenia swoich umiejętności językowych. 

Sportowe Podsumowanie Roku 2021/2022

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła okazała się najlepsza w naszej gminie pod względem wyników sportowych uzyskanych w grach zespołowych. W nagrodę otrzymaliśmy puchar Wójta Gminy Lubsza.

Na 26 rozegranych turniejów w kategoriach dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Igrzysk Dzieci, wygraliśmy 16, a 8 razy zajęliśmy drugie miejsce oraz 2 razy trzecie. W klasyfikacji szkół z naszego powiatu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęliśmy wysokie drugie miejsce, ustępując jedynie PSP 6 Brzeg. Natomiast w współzawodnictwie szkół na szczeblu wojewódzkim  zajęliśmy rewelacyjne 13 miejsce i jest to najlepszy wynik w historii naszej szkoły :) Sklasyfikowanych zostało 261 szkół z całego województwa. Na uwagę zasługują również indywidualne sukcesy naszych uczniów. Antonina Mykita zdobyła srebrny medal w mistrzostwach województwa  w biegu na 300 m w ramach zawodów Szkolnego Związku Sportowego oraz Gabriela Bider zdobyła brązowy medal mistrzostw województwa w pchnięciu kulą w ramach Igrzysk LZS Szkół Wiejskich. Wielkie i wspaniałe sukcesy osiągnęliśmy również w koszykówce dziewcząt i w koszykówce 3x3 chłopców. Dziewczęta wygrały półfinałowy turniej wojewódzki i w turnieju finałowym zajęły 4 miejsce w województwie, przegrywając brązowy medal jednym punktem po dogrywce. Natomiast chłopcy w finale wojewódzkim zdobyli 5 miejsce. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy :)  

Nasza laureatka w wojewódzkim konkursie plastycznym!

Dnia 20.09.2022 odbył się finał wojewódzkiego konkursu plastycznego pod hasłem: „Pierwszy dzień w szkole? Opowiem Ci o bezpieczeństwie”. Konkurs był organizowany przez Wojewódzką Komendę Policji w Opolu i dotyczył zasad bezpieczeństwa w czterech kategoriach:

  1. Moja bezpieczna droga do szkoły.
  2. Bezpieczna zabawa nad wodą.
  3. Jestem ostrożny wobec nieznajomych.
  4. Moja bezpieczna droga do szkoły.

Koordynatorem konkursu w naszej szkole była p. Katarzyna Maciejewska, opiekun świetlicy.  Spośród nadesłanych 783 prac wyłoniono 10 laureatów. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły – Maria Zimny. Prace laureatów posłużyły jako ilustracje do nowej edycji książeczki edukacyjnej „Pierwszaki”, która zostanie rozdysponowana wśród uczniów klas  I szkół podstawowych na terenie województwa opolskiego. 
Pani Dyrektor Agata Czechowska wraz z laureatką Marią Zimny odebrały dyplom oraz nagrodę dla zwycięzców. 

Wielkie gratulacje!

Dzień Kropki - posumowanie

Międzynarodowy Dzień Kropki- 15.09 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubszy "Od kropki do kreatywności czyli Świetliczaki na tropie..."

W tym roku po raz pierwszy w świetlicy oraz dla wszystkich chętnych uczniów szkoły został wprowadzony i barwnie obchodzony  Dzień Kropki.  Starsi uczniowie w tym dniu mogli zaakcentować w swoim stroju symbol kropki, natomiast młodsi koledzy wzięli udział w zabawach i pracach pobudzających twórczość i kreatywność. Musimy pamiętać, że  w tym dniu wcale nie chodzi o postawienie „kropki”. Każde dziecko jest jak nieoszlifowany diament-   być może jeszcze nie odkrył swych umiejętności, talentów- należy mu to umożliwić. Niekoniecznie muszą one być plastyczne, mogą być taneczne, sportowe, muzyczne , intelektualne, czytelnicze  itp.  To święto przypada na 15 września , jednakże dzieci należy wzmacniać codziennie - dlatego życzę wszystkim uczniom i ich rodzicom wspaniałego roku szkolnego pełnego nowych odkryć i pomysłów na własny rozwój. W świetlicy szkolnej w tym roku przewidziane są zajęcia pobudzające kreatywność- plastyczne, czytelnicze  na pewno codziennie będziemy odkrywać  nowe „kropki”.

Katarzyna Maciejewska wychowawca świetlicy

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki- przypada 15.09 - jest to coraz bardziej popularne święto kreatywności, zabawy,  twórczości i odwagi.  Wszystko zaczęło się 15 września 2003 roku. Wtedy też w sprzedaży ukazała się książka „The Dot” Petera H. Reynoldsa, którą autor własnoręcznie zilustrował. Dołączam Państwu link do filmu przedstawiającego historię Vashti - głównej bohaterki książki, która odważyła się postawić swoją "kropkę"

Przekaz jest prosty a zarazem wymowny- każdy z nas ma ukryte talenty i ogromne pokłady kreatywności - należy dać sobie szansę i uwierzyć w siebie. Zapraszam wszystkich chętnych do zabawy w tym dniu- starsi i młodsi - nie ma znaczenia - w każdym jest skryta "kropka". Informację o obchodach tego święta odnajdą Państwo w wiadomości w dzienniku elektronicznym .

Zapraszam Wychowawca świetlicy Katarzyna Maciejewska 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 

Z dniem 1 września rozpoczął się w naszej szkole nowy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą, na której uczniom klasy pierwszej zostały poświęcone tornistry. Następnie w sali gimnastycznej Pani Dyrektor szkoły mgr Agata Czechowska powitała wszystkich uczniów, rodziców, grono pedagogiczne. Szczególne powitanie skierowała do uczniów klasy pierwszej, życząc im wielu sukcesów w nauce, nowych przyjaźni w szkole. Następnie pierwszoklasiści złożyli przysięgę uczniowską, zostali pasowani wielkim ołówkiem na uczniów naszej szkoły i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Rodzice przygotowali pierwszoklasistom niespodziankę w postaci słodkich rożków. Wszystkim uczniom klas młodszych i starszych, a także nauczycielom i rodzicom życzymy owocnej współpracy i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

Wycieczka klas młodszych do Zaginionego miasta Rosenau

Uczniowie klas 1-3 wraz z opiekunami wybrali się do Pokrzywnej, gdzie znajduje się obiekt rekreacyjno-sportowy "Zaginione miasto Rosenau". Przy sprzyjającej pogodzie mogliśmy korzystać z różnych atrakcji oferowanych na miejscu. Był gabinet luster, w którym słychać było salwy śmiechu. Duże wrażenie zrobiło na dzieciach kino 7D.  Jednak nie każdy odważył się w nim zasiąść na kilka minut, by poczuć efekty specjalne. Był też przejazd kolejką po obiekcie. Starsi uczniowie mogli skorzystać z karuzeli i ślizgu na oponie. Park wodny również stanowił dla uczniów atrakcję. Mogli oni obserwować wodę w różnych urządzeniach, szukać złota, pluskać się w wodzie. Jednak największą atrakcją był park linowy. Każdy, kto czuł się na siłach, mógł sprawdzić swoją kondycję fizyczną, wytrzymałość, zwinność, przemóc strach i przejść przez długi korytarz zawieszony w powietrzu, oczywiście odpowiednio zabezpieczony;-).  Na koniec udaliśmy się na obiad w postaci pysznych pierogów i kompotu. Dzieci nie zapomniały o kupnie pamiątek. Radośni, pełni wrażeń i nieco zmęczeni, wróciliśmy do domu. Miło będziemy wspominać pobyt w Pokrzywnej.    
Opr. I. T.