Publiczna Szkoła Podstawowa 
im. Jana Pawła II w  Lubszy

Rozstrzygnięcie Konkursu na Najlepszego Sportowca i Sportsmenkę Szkoły

20 czerwca w naszej szkole podczas uroczystego apelu uhonorowaliśmy najlepszych sportowców naszej szkoły. Konkurs trwał przez cały rok szkolny. Uczniowie zdobywali punkty za udział w zawodach i osiągnięte wyniki sportowe. Sportowcem roku 2023/2024 został Antoni Bolesta. Drugie miejsce zajął Alan Czernicki. Na trzecim miejscu uplasował się Aleksander Bider. Sportsmenką roku 2023/2024 została Lena Sokół. Drugie miejsce zajęła Martyna Gromnicka. Na trzeciej pozycji uplasowała się Alicja Krówczyńska.    

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych :)   W konkursie na najpopularniejszego sportowca szkoły, w wyniku głosowania uczniów z klas II – VIII zwyciężyła Lena Sokół. Drugie miejsce zajęła Martyna Gromnicka, a na trzeciej pozycji uplasowała się Natalia Turaj.   Gratulujemy

AKCJA CHARYTATYWNA „GROSIK”

Klasa VII przeprowadziła akcję charytatywną „Grosik”, która polegała  na dobrowolnej zbiórce pieniędzy na rzecz dzieci chorych na raka. Pieniądze zostały przekazane do Domowego Hospicjum Dziecięcego w Opolu. To bardzo szlachetny cel, który zainicjował wychowawca klasy p. Adam Przybyła. W ramach wdzięczności uczniowie klasy VII otrzymali pamiątkowe podziękowania za wsparcie hospicjum.  

ZAKOŃCZENIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJLAS BLISKO NAS

18 czerwca we wtorek odbyło się uroczyste zakończenie całorocznych działań edukacyjno-przyrodniczych realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej w roku szkolnym 2023/2024. Ostatnie zajęcia odbyły się w otoczeniu dwóch żywiołów – wody i ognia nad lubszańskim stawem przy ognisku. W sielskim nastroju uczniowie zostali nagrodzeni przez edukatorkę Nadleśnictwa Brzeg p. Edytę Czapkę oraz nauczyciela prowadzącego zajęcia Edytę Chołoniewską. Grupa jedenastu uczniów klas I-III okazała się najbardziej wytrwała, przemierzała leśne ścieżki cały rok, przez wszystkie cztery pory roku bez względu na pogodę! Uczestnikom projektu gratulujemy i życzymy bezpiecznych WAKACJI 😊

Spotkanie z wychowawcą więziennym w ramach innowacji "Zawody naszych rodziców"

Niedawno uczniowie klasy III w Lubszy mieli spotkanie z Panem Jackiem Gwoździewskim wychowawcą więziennym. Dowiedzieli się o przestępczości, resocjalizacji i służbie więziennej. Podczas spotkania zostali zapoznani z obowiązkami i trudnościami pracy funkcjonariusza służby więziennej. Słuchali, jak na co dzień wygląda świat 'zza krat' – poznali stronę praktyczną realiów pracy w więźniu. Dowiedzieli się, jak wyglądają relacje z osadzonymi, a także często nietypowe zachowania skazanych oraz mechanizmy ich działań. Ważnym elementem był panel dyskusyjny, podczas którego Pan J. Gwoździewski odpowiadał na nurtujące ich pytania dotyczące funkcjonowania Zakładów Karnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja podstawowego wyposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej (tarcza ochronna, pałka służbowa, kajdanki, zestaw ochronny).  Igor i Szymon zaprezentowali się  w pełnym wyposażeniu. Jest ono dość ciężkie, ale dobrze ochrania funkcjonariusza. Praca w więzieniu jest trudna, wymaga odwagi, bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz  wiedzy z psychologii.  Bardzo dziękujemy za ciekawe  i pouczające zajęcia.🙂    
Opr. I.Tworowska  

Z miłości do dzikich zwierząt

Chętni uczniowie naszej szkoły i oddziału w Dobrzyniu wzięli udział w konkursie fotograficznym poświęconym dzikim zwierzętom. Drugie miejsce zajęłą J. Parandowska z kl. VII.  Z klas młodszych zdjęcia wykonał uczeń kl. III Sz. Loster, który otrzymał wyróżnienie. Z klas starszych udział wzięli M. Krzyżanowski kl. IV- otrzymał wyróżnienie, W. Maławska kl. IV, A. Krówczyńska kl. V- otrzymała wyróżnienie, K. Parandowski kl. V, L. Czarny kl. VI,  W. Berezowska kl. VIII- otrzymała wyróżnienie. W Dobrzyniu zdjęcia wykonali: W. Łobodziński, K. Serwadczak, E. Międzybrodzka i J. Serwadczak-wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Więcej informacji

Wycieczka klas I-III do Wioski Indiańskiej Pocahontas

W dniu 27 maja uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wypoczywali aktywnie na wycieczce w Zabrodziu. Znajduje się tam Wioska Indiańska Pocahontas. Celem było zapewnienie dzieciom radosnego i bezpiecznego wypoczynku, poznanie zwyczajów i obrzędów indiańskich, udział w różnych grach i zabawach sprawnościowych, współzawodnictwo. "Zwyczaje, tradycje i obrzędy indiańskie szczególnie działają na wyobraźnię dziecięcą i niosą pożyteczne wartości związane z umiejętnością życia w grupie. Wpływają na kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec siebie i innych. Kontakt z otaczającą przyrodą, poruszanie tematów związanych ze światem zwierząt i roślin, propagowanie zachowań proekologicznych dotyczących ochrony przyrody, umiejętności życia w harmonii z otaczającym światem – gwarantują wszechstronne wykorzystanie czasu i miejsca" . Pogoda nam dopisała, humory również. Dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.  
Opr. I. T.

Dzień matki

Wszystkim mamom życzymy w tym  dniu radości i uśmiechu, pogody ducha oraz pociechy z dzieci.

"Za wszystkimi twoimi historiami zawsze kryje się historia matki, ponieważ to w jej historii zaczyna się Twoja".  Mitch Albom 

Dzieci z pierwszej klasy zaśpiewały piosenkę i wykonały laurkę a starsze z klasy III w świetlicy wykonały piękne laurki dla swoich mam. Pamiętajmy, aby codziennie okazywać swoja miłość mamie - nie tylko od święta.

Wychowawca świetlicy Katarzyna Maciejewska

Zajęcia z fotografem w ramach innowacji "Zawody naszych rodziców"

Dzisiaj mieliśmy ciekawe zajęcia artystyczne z Panią Sylwią Gwoździewską, która zajmuje się fotografią artystyczną. Na początku poznaliśmy słownictwo związane z fotografią- aparat fotograficzny, perspektywa, światło i cień, artyzm, obiektyw. Rozmawialiśmy o tzw. złotej godzinie, kiedy robić zdjęcie zachodu słońca, o prawach autorskich, o kadrowaniu. Oglądaliśmy również starsze modele aparatów. Następnie odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa, gdzie pozując na ciemnym tle, mieliśmy wyrazić swoje emocje, przybrać ulubione pozy, miny. Pani Sylwia mówiła, że dla niej każdy człowiek posiada w sobie piękno, różne emocje i fotograf potrafi je wydobyć, pokazać na zdjęciach. I to jest prawda, co można zobaczyć na zdjęciach Sylwia Gwoździewska fotografia Później robiliśmy zdjęcia smartfonami w klasie i przed szkołą. Na koniec dostaliśmy zadanie dla chętnych uczniów, polegające na zrobieniu ciekawego zdjęcia wg wiadomości, które dziś usłyszeliśmy. Bardzo dziękujemy za dużą dawkę emocji i wiadomości związanych z robieniem zdjęć     

Opr. I. Tworowska  

III MAŁY TERENOWY TURNIEJ PRZYRODNICZY

     23 maja w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy odbył się III Mały Terenowy Turniej Przyrodniczy. Konkurs skierowany był do młodszych uczniów klas I-III, którzy uczęszczają do szkół leżących na terenie Stabrowskiego Parku Krajobrazowego. W Konkursie brało udział 12 grup.             
     Reguły gry skłaniały do aktywności nie tylko intelektualnej, ale również fizycznej ponieważ uczestnicy w trzyosobowych zespołach przemierzali wyznaczoną na mapce trasę odwiedzając przy tym punkty kontrolne gdzie musieli odpowiadać na pytania. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą na temat fauny i flory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, dodatkowo oceniana była też znajomość miejsc charakterystycznych parku i umiejętność pracy z mapą.            Reprezentacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubszy zdobyła zaszczytne drugie miejsce. Uczennice klasy trzeciej: Maja Bezuszko, Maria Zimny, Emilia Wasilewska wykazały nadzwyczajną wiedzą przyrodniczą i umiejętnością pracy w grupie. Uczennice nie kryły radości zwłaszcza, że w konkursie brały udział pierwszy raz. Gratulujemy!

Edyta Chołoniewska

Wielki sukces naszych zawodniczek !
IV miejsce w wojew
ództwie w piłce siatkowej dziewcząt
Wojewódzkie Igrzyska LZS Szkół Wiejskich

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż dziewczęta z naszej szkoły zdobyły IV miejsce w województwie w piłce siatkowej. Turniej finałowy odbył się 22 kwietnia w Ujeździe. Jest to pierwszy tak duży sukces w tej dyscyplinie sportowej na szczeblu wojewódzkim.       

Skład naszej drużyny: Julia Łazaruk, Martyna Gromnicka, Gabriela Bider, Blanka Serwadczak, Julia Taracińska, Alicja Krówczyńska, Natalia Turaj, Patrycja Koszykowska, Julia Paradowska, Oliwia Hawrylów, Klaudia Wojtysiak, Lena Hajdecka – trener Adam Przybyła   Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za rozsławianie naszej szkoły :)

Praca w laboratorium chemicznym- zajęcia w ramach innowacji "Zawody naszych rodziców"

Uczniowie klasy trzeciej w ramach innowacji mieli spotkanie z Panią Aleksandrą Puszkiewicz - Wojczyszyn, która zawodowo związana jest z firmą chemiczno-farmaceutyczną. Pani Ola w przystępny sposób opowiedziała o swojej pracy, produkcji leków, poprzedzonej różnymi doświadczeniami w laboratorium. Pokazała uczniom mikroskop, pod którym oglądali różne spreparowane części roślin i zwierząt. Każdy uczeń miał możliwość wybrać to co chce zobaczyć pod mikroskopem. Dzieci oglądały również różne lekarstwa, maści, mówiły o ulotkach z lekarstw. Ponadto mówiły o niebezpieczeństwach związanych z nieumiejętnym przyjmowaniem lekòw. Obejrzeli również film o lekarstwach. Na koniec każdy uczeń dostał informacje o zdrowym żywieniu, smycz na klucze i kinderniespodziankę. Przed nami jeszcze jedna lekcja z Panią Olą w czerwcu, gdzie będziemy sami tworzyć preparaty do oglądania pod mikroskopem. Bardzo dziękujemy za dzisiejszą, bardzo ciekawą lekcję.

Opr. I. Tworowska

Pierwszego Dnia Wiosny do szkoły w Lubszy zawitały bociany !

Stało się to za sprawą konkursu, który został ogłoszony w szkole w ramach obchodów właśnie Pierwszego Dnia Wiosny. Był to konkurs plastyczno – techniczny na wykonanie pracy przestrzennej – bociana. Do konkursu zgłoszono 17 bocianów. 
Laureatami zostali: 
- w kategorii kl. I – IV: 
I miejsce zajęli: Kinga Pawulich (kl. I), Szymon Loster (kl. III), Mikołaj Wojczyszyn (kl. III) 
II miejsce otrzymali: Paulina Łukawiecka (kl. I), Maria Zimny (kl. III), 
natomiast laureatami III miejsca zostali: Michał Dzugan (kl. I) i Karolina Pawłowska (kl. I) 
- w kategorii kl. V – VIII: 
I miejsce zajęła: Maria Dybczyk (kl. VI) 
II miejsce otrzymali: Kinga Spalona (kl. VI) i Filip Mrozek (kl. VII), 
natomiast III miejsce przypadło: Leszkowi Czarnemu (kl. VI) i  Lenie Chandoha (kl. VI) 
Nagrody ufundowała tradycyjne Rada Rodziców, która zawsze wspiera szkołę w jej działaniach, za co jesteśmy wdzięczni. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie i piękne prace i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach szkolnych. 

Przygotowała: Katarzyna Raczkowska

Pierwszy Dzień Wiosny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubszy

Możemy śmiało powiedzieć , że przegoniliśmy zimę,  a przywitaliśmy wiosnę w Lubszy. W dniu dzisiejszym – 21.03.2024r.- wszyscy uczniowie naszej szkoły przygotowywali wraz z wychowawcami oraz pozostałymi nauczycielami smaczne i zdrowe stworki owocowo- warzywne. Kształtując w sobie jednocześnie nawyki zdrowego żywienia.  Każda klasa dodatkowo wspólnie stworzyła  gaik, który później w trakcie pochodu umieszczono na ogrodzeniu przed szkołą. Zarówno stworki jak i gaiki w barwny sposób stroiły naszą szkołę w ten wiosenny dzień. Nie zabrakło również wspaniałych strojów i kolorowych rekwizytów w ubiorze uczniów. Wieńczącym wydarzeniem tego dnia był występ klasy I oraz klasy IV. Przeżycie młodych artystów klasy I związane z  pierwszym występem przed publicznością było ogromne. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy poza śpiewem pokazali również swoje umiejętności i talent muzyczny – grając na instrumentach perkusyjnych. Uczniowie klasy IV- wcielili się w rolę ptaków : bocianów, skowronków oraz jaskółek- nie mogło także zabraknąć głównej bohaterki – czyli Pani Wiosny oraz Marzanny. Cały występ poprowadzili przewodniczący Samorządu Szkolnego pod opieką p. Katarzyny Maciejewskiej. Rozstrzygnięty został także konkurs o „Bocianach” – wręczone zostały nagrody. Wszyscy jednomyślnie możemy zaśpiewać……. Wiosna, Wiosna ach to Ty!

Opr. Katarzyna Maciejewska

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Dnia 14 marca odbył się Międzynarodowy Dzień Liczby PI. Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach: na plakat o liczbie Pi i portret znanego matematyka. Nagrody otrzymali: Julia Pawulich, Filip Mrozek i Emilia Dzugan. W konkursie na zapamiętanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi uczennica kl.6 Kornelia Dudek pokonała ucznia kl.7 Damiana Daniela zapamiętując 120 cyfr.

Segregujemy odpady

Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz budowania świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska w Gminie Lubsza- zajęcia w kl. pierwszej.

Drewno- niezbędny surowiec

Dzisiejsza wyprawa do lasu uświadomiła uczniom, że drzewa to niezastąpiony surowiec potrzebny do wytworzenia wielu przedmiotów z których korzystamy na co dzień. W drodze do lasu uczestnicy wymienili co najmniej 100 obiektów wykonanych z drewna.   Mimo chłodu w lesie czuć już wiosnę. Ptaki śpiewają głośniej i weselej, las nieśmiało pokrywa się zielenią, a my nadal korzystamy z uroków przyrody :)

Gminny konkurs wiedzy Omnibus 2024

19 marca w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kościerzycach odbył się gminny konkurs wiedzy ogólnej Omnibus. Naszą szkołę reprezentowali:

 • Alicja Krówczyńska 
 • Mateusz Grzegorczyk 
 • Jakub Francuz 
 • Damian Daniel 
 • Alan Czernicki 
 • Jakub Czernicki

Uczestnicy odpowiadali na pytania z wielu dziedzin m.in.: geografii, języka polskiego, historii, biologii, matematyki. Uczniowie poza wiedzą musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i odpornością na stres ponieważ na odpowiedź mieli 10 sekund.

Szczególnie miło nam poinformować, że drugie miejsce wywalczył uczeń klasy VI Jakub Francuz!!!! :)  
Wszystkim uczestnikom gratulujemy :)

Spotkanie z programistą i nauczycielem wykładowcą

Uczniowie klasy trzeciej w Lubszy biorą udział w innowacji dotyczącej poznawania różnych zawodów. Dotychczas mieli spotkanie z żołnierzem zawodowym i lekarzem diabetologiem. W listopadzie odbyło się kolejne interesujące spotkanie z programistą Panem Andrzejem Krzywda. Dowiedzieliśmy się, że jest to trudna, ale bardzo ciekawa praca, związana ze znajomością j. angielskiego, matematyki i fizyki. Wymaga ciągłego poszerzania wiedzy, którą można zdobywać na różnych szkoleniach, targach komputerowych, studiach podyplomowych. Dowiedzieliśmy się, że zawód programisty jest bardzo poszukiwany na rynku pracy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu tworzenia gier komputerowych, programowania, aplikacji. Zadawali podczas lekcji wiele pytań. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda język RUBA służący do pisania programów oraz uproszczone programowanie w formie obrazków dla dzieci. Zajęcia były bardzo ciekawe i mamy nadzieję, że zachęcą kogoś w przyszłości do zostania programistą. Z kolei w lutym br. trzecioklasiści mieli spotkanie z Panią Katarzyną Maciejewską- nauczycielem w świetlicy naszej szkoły i wykładowcą akademickim. Dowiedzieli się przede wszystkim o pracy wykładowcy na uczelni, o kierunkach studiów, o pisaniu pracy magisterskiej, kolokwiach, egzaminach, stopniach naukowych. Zadawali wcześniej przygotowane przez siebie pytania, oglądali indeks, pracę magisterską, informator o studiach i stronę uczelni, na której wykłada Pani Kasia. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, było ciekawe. Przed uczniami jeszcze spotkania z rodzicami pracującymi w zawodach - chemik, elektryk, pracownik więzienia i fotograf, a także wycieczka do BPEC w Brzegu. Poza spotkaniami dzieci utrwalają słownictwo związane z zawodami, piszą samodzielnie zdania, wykonują prace plastyczne.

Opr. Iwona Tworowska

Damian Daniel - konkurs matematycznyczny

Dnia 1 lutego 2024 roku w naszej szkole odbył się etap gminny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Zwycięzcą zawodów został uczeń klasy VII Damian Daniel, który  zakwalifikował się do III etapu i już 28 lutego 2024 roku będzie się zmagał w konkursie wojewódzkim w Opolu. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

Gala sportowa w Sali Orła Białego w Opolu - VI miejsce w klasyfikacji generalnej Wojewódzkich Igrzysk LZS Szkół Wiejskich

15 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Sali Orła Białego odbyło się podsumowanie  klasyfikacji Wojewódzkich Igrzysk LZS Szkół Wiejskich 2023.   Znakomite 6 miejsce w województwie  w klasyfikacji generalnej zajęła PSP w Lubszy. Ranking obejmował gry zespołowe i lekkoatletykę zarówno w Igrzyskach Dzieci jak i Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.   Naszą szkołę na gali reprezentował p. Adam Przybyła – nauczyciel wychowania fizycznego i koordynator ds. sportu szkolnego w gminie Lubsza, który odebrał z rąk marszałka województwa opolskiego p. Andrzeja Buły oraz przewodniczącego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu p. Gerarda Halamy pamiątkową statuetkę oraz bon na sprzęt sportowy dla szkoły.   Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za rozsławianie naszej szkoły.  

Kochana Babciu, Kochany Dziadku

Zbliżają się ferie- wyprzedzając już dzień babci i dziadka pragniemy złożyć wszystkim Babciom i Dziadkom najlepsze życzenia z Okazji Waszego Święta. Dzieci w świetlicy przygotowywały laurki specjalnie dla swoich ukochanych dziadków- co obrazują zdjęcia. Ujmijmy to oto tymi słowami:

„ Kochana Babciu,
Kochany DziadkuJa 
wiem co od Was
Dostanę w spadku.
Piękne wspomnienia,
Cudowne zapachy,
I ten wspaniały
Ubaw po pachy!
Żyjcie nam Sto lat i dłużej !

Opr. Katarzyna Maciejewska

Pasowanie na świetliczaka w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubszy

W dniu 8 stycznia 2024r. uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na honorowych członków świetlicy szkolnej . W trakcie uroczystości zarówno dziewczynki jak i chłopcy wzięli aktywny udział w zabawach i zagadkach zorganizowanych przez wychowawcę świetlicy p. Katarzynę Maciejewską. Uczniowie próbowali swoich sił w łamańcach językowych : „Chrząszcz brzmi w trzcinie” – jak i również w parach układali wyrazy dopasowując je do ilustracji. Zadaniem dzieci było  również losowanie instrumentów perkusyjnych z magicznego worka oraz układali puzzli obrazkowych. Uczniowie  sprawdzali swoją wiedzę na temat instrumentów jakie zdążyli już poznać na zajęciach umuzykalniających. Cała klasa poradziła sobie śpiewająco!  Żadne z zadań nie stanowiło dla nich problemu – zostali wspaniale przygotowani przez Panią wychowawczynię- Agatę Kaźmierczak-  do czytania i liczenia-  Od dzisiaj  są prawdziwymi świetlikami. Na koniec dzieci ślubowały przestrzegać regulaminu świetlicy i słuchać Pań w szkole.  Pani dyrektor Agata Czechowska pasowała uczniów na świetliczaków.  Dzieci otrzymały od pani Kasi pamiątkowy dyplom i własnoręcznie wykonane zakładki do książek. Moje drogie Świetliki - Witam wszystkich gorąco w świetlicy! - szczególnie tych , którzy są tutaj gościnnie – nie są zapisani- ale również Mnie odwiedzają.

opr. Katarzyna Maciejewska 

Zagrożenia w lesie

Podczas zajęć w terenie w miesiącu grudniu mali przyrodnicy zaznajamiali się z zagrożeniami jaki mogą czyhać w lesie. Spacerując po nie do końca znanym terenie łatwo można się zgubić. W jaki sposób odnaleźć drogę do domu? Jak odróżnić żmiję zygzakowatą od niegroźnego padalca? Co zrobić gdy na swej drodze spotkamy dzika? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas zajęć „Las blisko nas”.

Edyta Chołoniewska

Odwiedziny Świętego Mikołaja w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubszy

W dniu 06.12 w naszej szkole do klas młodszych przybył Święty Mikołaj (Znany w Lubszy i okolicy jako Wesoły Miś) . Dzieci z przejęciem czekały na jego przybycie. Uczniowie klas I, II i III  wraz wychowawcami  przyjęły Mikołaja w pięknych nastrojach- wyrecytowały wierszyk o Mikołaju oraz wręczyły własnoręcznie namalowany obrazek. Mikołaj wszystkim dzieciom wręczył prezenty.  Panie w tym roku były również grzeczne i otrzymały w prezencie słodkie niespodzianki. Mikołaju dziękujemy Ci, że o nas pamiętałeś i zapraszamy Cię do Nas ponownie za Rok. 

Opr. Katarzyna Maciejewska

RELACJA Z KIERMASZU PODSUMOWUJĄCEGO ZBIÓRKĘ PREZENTÓW 
DLA DZIECI Z DHD Z OPOLA

2 grudnia w remizie OSP w Karłowicach odbył się wielki finał akcji „Strażacka paczka z Mikołajem dla Dzieciaczka”. Tegoroczna, siódma edycja była wyjątkowa. Oprócz wielu lokalnych wystawców, żywej szopki, animacji i warsztatów dla dzieci imprezie towarzyszyła świąteczna atmosfera owiana bielą śnieżnego puchu sypiącego się z nieba w rytm bożonarodzeniowych pastorałek.   Wszystkim darczyńcom w imieniu Dzieci i ich Rodzin serdecznie dziękujemy.  

Relacja z kiermaszu:

Video relacja

Mała akcja przerodziła się w falę pomocy. W Karłowicach odbył się finał 7. edycji zbiórki mikołajkowych prezentów - Radio Park 93,9

Gdzie pracuje leśniczy?

Podczas listopadowych zajęć w lesie odwiedziliśmy Pana Leśniczego Jarosława Potępę, który opowiedział nam na czym polega jego praca. Okazuje się, że wbrew pozorom w lesie jest naprawdę dużo pracy do wykonania. Wraz z Panią Edytą Czapka nauczyliśmy się mierzyć stosy drewna. Nieoczekiwanie zaskoczyła nas zima i nasze drugie zajęcia odbywały się w pięknej, śnieżnej scenerii 😊

ECH

Andrzejki

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W naszej szkole 24.11. uroczyście świętowaliśmy dzień naszego ulubionego przyjaciela- czyli Pluszowego Misia. Klasa pierwsza wraz z wychowawcą i paniami współorganizującymi  przyszykowały dla dzieci wiele atrakcji. Dzieci wykonały piękne opaski na głowę, rozwiązywały rebusy , układały puzzle oraz oglądały filmy , prezentowane przez p. Katarzynę Maciejewską z projektora. Kino, które było największą atrakcją dla dzieci wzbudziło wiele emocji.  Dzieci dowiedziały się jak kiedyś wyświetlano filmy , jak to się odbywało i jak uatrakcyjniało wspólne rodzinne wieczory.  Dzieci wysłuchały również historii powstania pluszowego misia. Pozostałe klasy młodsze cały tydzień  podczas pobytu w świetlicy  również świętowały ten dzień. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.  Jestem pewna , że Nasi pluszowi przyjaciele pozostaną z nami na dłużej pomimo upływających lat.   

                                                                                                                    Wychowawca świetlicy                                                                                                                      Katarzyna Maciejewska  

Zajęcia z roboklockami 

29 listopada w naszej szkole klasa 4 i klasa 5 wzięły udział w warsztatach z kodowania roboklocków. Zajęcia bardzo zaciekawiły dzieci, które z przejęciem w grupach realizowały swoje projekty.   
ECH  

Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia

    Jak co roku w listopadzie obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku przypadł on na dzień 16 listopada. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tegoż dnia biorąc udział w konkursach, których celem było ukazanie szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
I tak uczniowie kl. I – III wzięli udział w konkursie plastycznym na wykonanie znaczka pocztowego z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Do konkursu zgłoszono 20 prac. 
Laureatami zostali: 
I miejsce zajęli: Nikola Boruń (kl. I), Michalina Świder (kl. III), Maja Bezuszko (kl. III) 
II miejsce otrzymali: Paulina Łukawiecka (kl. I), Emilia Wasilewska (kl. III),                                                             Maria Zimny (kl. III) 
III miejsce zajęli: Karolina Pawłowska (kl. I), Szymon Loster (kl. III), 
                              Mikołaj Wojczyszyn (kl. III), Wojciech Król (kl. III Dobrzyń).

Znaczki wykonane przez uczniów znalazły się na szkolnej wystawie, którą uczniowie mogą podziwiać przez kilka najbliższych dni.     Uczniowie kl. IV – VIII wzięli udział w konkursie na wykonanie ekspozycji wizualnej w klasie nt. szkodliwości palenia papierosów. Wszystkie klasy wykonały ekspozycje na  wysokim poziomie i z dużym zaangażowaniem. Jednak komisja składająca się z nauczycieli, którzy nie są wychowawcami uznała, iż najciekawszą ekspozycję wykonała kl. IV. Drugie miejsce przypadło kl. VI, a III miejsce – kl. V. Warto wspomnieć, iż nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, która zawsze chętnie wspiera szkołę w działaniach profilaktycznych. 

Dzień Niepodległości

9 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczysty apel przygotowała klasa VII wraz z wychowawcą p. Adamem Przybyłą.   Wszyscy uczniowie byli zaangażowani  w występ i bardzo dobrze wywiązali się ze swoich ról.   Apel odbywał się w atmosferze patriotyzmu i miał na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych naszej ojczyzny.  

KONKURS WIEDZY O PIŁCE NOŻNEJ

W października w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Piłce Nożnej. Organizatorem konkursu był nauczyciel wychowania fizycznego p. Adam Przybyła. Konkurs odbył się w formie pisemnej i składał się z 38 pytań. Do zdobycia było 42 pkt. Frekwencja bardzo dopisała, gdyż udział wzięło 20 osób z klas IV – VIII. Najlepsze trzy osoby, które wykazały się największą wiedzą, otrzymały statuetki i dyplomy, a osoby z miejsc 4-6 dyplomy. Zwyciężył uczeń klasy ósmej Sylwester Krzywy, który uzyskał 39 punktów. Drugie miejsce zdobył Dominik Waligórski (kl. VII), który zdobył 34 punkty. Na trzecim miejscu uplasował się Karol Sągol (kl. V – 32 pkt).
 
 Laureaci konkursu:  

 1. Sylwester Krzywy              39
 2. Dominik Waligórski          34
 3. Karol Sągol                        32
 4. Oliwier Bolesta                  31
 5. Mateusz Grzegorczyk        30
 6. Kacper Dudek                    28  

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie :)

„Mała książka – wielki człowiek”

W dniu 8 listopada 2023 roku uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni do ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. 
Jednym z elementów tej promocji jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole. Powyższy program ma zachęcić do częstego sięgania po książki, regularnego czytania samodzielnego jak również z udziałem najbliższych. Pierwszoklasiści otrzymali „wyprawki czytelnicze”, które zachęcą i pomogą dzieciom wyrobić nawyk czytelniczy.

opr. A. Kaźmierczak

LEGO PRIME EDUCATION 

Zajęcia z robotyki i programowania  LEGO PRIME EDUCATION w ramach realizacji projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Prowadzący: R. Wadówka

FOTORELACJA

Zbiórka darów dla zwierząt- podziękowanie

Serdecznie dziękujemy tym uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w pomoc bezdomnym, chorym zwierzętom, którymi opiekuje się Pani Maria Kołodziejek z Rogalic.   Zebrane zostały: karma, zabawki, koce, podkłady, szczotki, smycze, smaczki, drapak  i wiele innych. Pani Maria jest bardzo wdzięczna za okazaną pomoc. Poza naszą szkołą, dary zbierają też inne szkoły i przedszkola naszej gminy. Wszystko jest dobrze wykorzystywane na potrzeby zwierząt. Cieszymy się, że wielu uczniom naszej szkoły los bezdomnych, chorych zwierząt nie jest obojętny.
Zbliża się zima, trudny czas dla zwierząt, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed zimą, zgłaszajmy odpowiednim służbom rażące zaniedbania.  

Organizatorki: B. Bilska, I. Tworowska, A. Zimny

ŻOŁĘDZIE – od nasion do pożywienia

Podczas październikowych wypraw do lasu mali przyrodnicy mieli do wykonania nie lada wyzwanie. Pani Edyta Czapka na zajęcia przyniosła wielki worek który musieliśmy zapełnić żołędziami. Nie było to proste zadanie ponieważ każdy owoc musiał spełniać odpowiednie kryteria: nie mógł być pęknięty, nie mógł kiełkować i musiał należeć do odpowiedniego gatunku dębu. Zebrane żołędzie zostały przekazane szkółce gdzie będą mogły wyrosnąć na potężne drzewa.

Edyta Chołoniewska

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W LUBSZY ŚWIĘTOWAŁA DZIEŃ PATRONA 

Obchody Dnia Patrona Szkoły Jana Pawła II odbyły się w naszej szkole
dn. 24 października. W ramach obchodów Dnia Patrona po raz dziewiąty odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Jak co roku do konkursu zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe znajdujące się w gminie Lubsza. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, na której obecni byli przedstawiciele pocztów sztandarowych ze szkół w Michałowicach i Mąkoszycach - szkół, których patronem jest również Jan Paweł II. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście udali się do Hali Sportowej w Lubszy, gdzie odbył się konkurs. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Natalia Turaj w imieniu całej społeczności szkolnej przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: ks. Józef Meler, ks. Tomasz Luboiński, p. Krystyna Ślusarek - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mąkoszycach, p. Alicja Przepiórka - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowicach oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie uczniowie kl. IV, V i VI zaprezentowali się w krótkim montażu słowno - muzycznym o Janie Pawle II, a uczennice kl. IV w tańcu do utworu ,,Skrzydła” zespołu Sound’n’Grace.

Główną częścią obchodów był jednak IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W konkursie zaprezentowali się przedstawiciele trzech z czterech zaproszonych szkół. Konkurs składał się z pięciu zadań, które wymagały pracy zespołowej. W konkursie zdobyć można było 23 punkty. Największą wiedzą wykazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowicach. Drużyna w składzie: Zuzanna Bąk, Kacper Wolański i Szymon Krzysztonek po raz pierwszy w historii konkursu zajęła I miejsce, z czego byli bardzo zadowoleni. Laureatem II miejsca została Publiczna Szkoła Podstawowa w Mąkoszycach, a którą reprezentowali: Lena Bandrowska, Julia Piotrowska i Maciej Łużyński. Trzecie miejsce przypadło Publicznej Szkole Podstawowej w Lubszy, którą reprezentowali: Filip Mrozek, Blanka Serwadczak i Patrycja Koszykowska.
Kolejnym punktem obchodów był konkurs piosenki religijnej dla uczniów klas I – VI. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach – kl. I – III i kl. IV – VI.  Do konkursu piosenki zgłoszono 8 solistów, którzy reprezentowali wysoki poziom wokalny, a swoim śpiewem nie raz wywołali wzruszenie na twarzach publiczności i oceniającej ich komisji. 

W konkursie piosenki w kategorii kl. I – III laureatami zostali:
Maria Zimny kl. III (PSP Lubsza) - I miejsce,
Eryk Wantuch kl. III (ZSP Czepielowice) - II miejsce
Zuzanna Szyper kl. I (PSP Michałowice) - III miejsce

W konkursie piosenki w kategorii kl. IV – VI laureatami zostali: 
Zuzanna Borbulak (ZSP Mąkoszyce) – I miejsce
Julia Pawulich (PSP Lubsza) - II miejsce, 
Alicja Krówczyńska (PSP Lubsza - III miejsce.

Ostatnim punktem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ostatnią wieczerzę. Konkurs ogłoszony został w dwóch kategoriach wiekowych - kl. I - III i kl. IV - VI. Prace zgłoszone do konkursu były wykonane z dużą starannością, a przede wszystkim były zrobione z przeróżnych materiałów i różnymi technikami. Wybór zwycięskiej pracy był bardzo trudny. 
Zwycięzcami zostali: 
- w kl. I - III:
I miejsce – Stanisław Muszak (PSP Lubsza); 
II miejsce – Alicja Michalska (ZSP Mąkoszyce); 
III miejsce – Milena Kastelik (ZSP Mąkoszyce).
- w kl. IV - VI:
I miejsce – Hanna Kućmierz (PSP Lubsza); 
II miejsce – Hanna Łużyńska (ZSP Mąkoszyce); 
III miejsce – Lena Kuklińska (ZSP Czepielowice).

Laureaci wszystkich konkursów uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami, a także otrzymali nagrody rzeczowe. Ponadto Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Michałowicach, która zwyciężyła w konkursie wiedzy otrzymała statuetkę oraz nagrodę – bon podarunkowy o wysokości 300 zł do zrealizowania w salonie EMPIK. Zakupienie cennych nagród i zorganizowanie konkursu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. W tym roku naszą inicjatywę wsparli finansowo i rzeczowo: Nadleśnictwo Brzeg, Państwo Małgorzata i Andrzej Krzywda,  CREATE www, PRO – STAL, NZOZ ARS – MED, Bartek Candles, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe ,,Wójcik”,  Salon kosmetyczny ,,FREYA”, DAK – BUD Lubsza, Bank Spółdzielczy w Brzegu, GOLDEX, PALMALOVE oraz Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy sponsorom za bezinteresowną pomoc, wsparcie naszej inicjatywy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie święta patronalnego szkoły. Serdeczne podziękowania należą się uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz przybyłym gościom za uświetnienie tego dnia.

Przygotowały: T. Drozd, K. Raczkowska, M. Myszka, A. Gamota

Dzień Edukacji Narodowej

„Nauczyciel, nauczyciel przyjacielem jest.   
On wysłucha i pomoże kiedy tylko chcesz.
Więc Im dzisiaj dziękujemy za ich wielki trud
i za serce, którym darzą nasz uczniowski ród”

Te słowa piosenki skierowali uczniowie kl. IV podczas przedstawienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz zaśpiewaniem hymnu szkoły przez społeczność uczniowską. Następnie uczniowie  kl. IV wystąpili w przedstawieniu pt. „Straszna klasa”, gdzie wcielili się w rolę  nauczyciela oraz uczniów. Każdy z uczniów okazał się niezłym gagatkiem, czy to spóźnialskim czy skarżypytą, czy leniwcem. Akademia zakończyła się morałem, aby nie brać przykładu z uczniów. Na koniec uczennice kl. IV zaśpiewały pedagogom piosenkę  „Za każdy uśmiech” Anny Jantar oraz wręczyły laurki oraz symboliczne goździki.

Scenariusz: Anna Zimny 
Dekoracja: Katarzyna Maciejewska

Wycieczka na lotnisko

W dniu 19 października uczniowie klasy II i III udali się z wychowawcami na wrocławskie lotnisko. Celem wycieczki było pogłębienie informacji o pracy na lotnisku, obserwacja miejsca użyteczności publicznej, wzbogacenie słownictwa. Po lotnisku oprowadzał nas pracownik lotniska. Oglądaliśmy tablice informacyjne o przylotach i odlotach samolotów. Widzieliśmy gablotę ze skonfiskowanymi przedmiotami ze skóry zwierząt  pod ochroną. Obserwowaliśmy pracę przy odprawach i w punktach kontrolnych. Następnie udaliśmy się do punktu widokowego, obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty oraz pasażerów czekających na swój lot.            
Kolejnym punktem zwiedzania było przejście kontroli. Wszystkim się udało:-). Otrzymaliśmy odblaskowe kamizelki i udaliśmy się podziemnym korytarzem na płytę lotniska obserwować pracę w tym miejscu. Pogoda nie dopisała, padał deszcz i było zimno. Jednak udało nam się obejrzeć starty dwóch samolotów i lądowanie. Na koniec poszliśmy obejrzeć jak funkcjonuje miejsce, gdzie sortuje się bagaże pasażerskie oraz zobaczyć kaplicę. Wycieczka na lotnisko bardzo się wszystkim uczniom podobała. Zakończona została przystankiem w Mc Donaldzie. 
Opr. I.T.  

Innowacja pedagogiczna pt. „Zawody naszych rodziców"

Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w innowacji pedagogicznej pt. „Zawody naszych rodziców. Celem innowacji jest kształtowanie pozytywnej postawy wobec różnych zawodów, wzbogacanie słownictwa, umiejętność zadawania pytań, pisanie zdań, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań. 

Czytaj dalej

Memoriał Anny Lityńskiej 

MISTRZOSTWA POWIATU W INDYWIDUALNYCH 
I DRUŻYNOWYCH 
BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
3 MEDALE NASZYCH REPREZENTANTÓW !

W dniu 3 października na stadionie w Brzegu odbył się Memoriał Anny Lityńskiej w ramach Mistrzostw Powiatu w Indywidualnych i Drużynowych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów. Nasi zawodnicy wypadli bardzo dobrze i zdobyli 3 medale

Czytaj dalej

Mistrzostwa gminy w tenisie stołowym

Dnia 30 września w naszej szkole, w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym. Turniej odbył się w czterech kategoriach. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczestników.

Czytaj więcej

XIII Terenowy turniej ekologiczny

10 października w Lubieniach odbył się XIII Terenowy turniej ekologiczny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Monika Matura, Emilia Noworolska, Marcin Krzyżanowski. 
Obcowanie z przyrodą bez względu na okoliczności jest bezcenne :)  

Edyta Chołoniewska

Europejski Dzień Języków Obcych 2023

Język otwiera drzwi!

Dnia 26 września 2023  nasza szkoła po raz kolejny dołączyła się do obchodów

Europejskiego Dnia Języków Obcych

Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie tego święta. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykazania się znajomością języka obcego – j. angielskiego oraz j. niemieckiego przystępując do egzaminu o różnym stopniu biegłości językowej. Uczniowie kl. IV-VIII mieli za zadanie wylosować zestaw pytań w j. obcym od egzaminatorów (uczniowie szkoły o wysokim poziomie umiejętności językowych) , a następnie udzielić prawidłowej odpowiedzi na trzy pytania. Każdy uczestnik, który udzielił poprawnych odpowiedzi otrzymał medal lub odznakę  – flagę Wielkiej Brytanii bądź flagę Niemiec. Bardzo wysoka liczba uczniów, którzy uzyskali tytuł Eksperta Języków Obcych świadczy o ich doskonałym opanowaniu umiejętności językowych. Uczniowie klas I- III zaprezentowali swoje umiejętności językowe w również ciekawy sposób- ozdabiając drzwi swoich klas: „Autumn tree”, „The body”, „Holidays”. Uczestnikom obchodów, jak i egzaminatorom towarzyszył duch rywalizacji oraz uśmiech triumfu na twarzach zwycięzców.

Opr : Anna Zimny,

Międzynarodowy Dzień Kropki w PSP Lubszy

15 września to ważny dla nas dzień.  W Międzynarodowy Dzień  Kropki- na całym świecie wszystkie dzieci odkrywają swoje talenty.  W naszej szkole to święto zagościło już w zeszłym roku i bardzo się nam spodobało.   

W świetlicy zostały przygotowane dla dzieci  zabawy z kropkami oraz prace plastyczno- techniczne z folią bąbelkową i farbami. Na początku spotkania uczniowie klas młodszych wysłuchały historii małej Vashti i jej przygody z kropką.  Wolontariuszki- Natalia, Martyna oraz Gabrysia rozdały dzieciom opaski do pokolorowania.  Dzieci z ogromną przyjemnością dekorowały swoje prace, a następnie zakładały na swoje głowy. W dalszej kolejności uczniowie  tworzyli swoje małe arcydzieła  na folii bąbelkowej – było to ciekawe doznanie sensoryczne dla uczniów. Ich zadaniem było ukazanie na swoich pracach  emocji, które w tym dniu odczuwały. Zabawa oraz atmosfera jaka towarzyszyła dzieciom była przepełniona radością oraz humorem. Myślę, że ten dzień zapisze się na stałe w naszej szkole –  nie możemy jednak również o nim zapominać na co dzień- w końcu nasze talenty powinniśmy odkrywać i pielęgnować  codziennie.  

Opr. Katarzyna Maciejewska   
Wychowawca świetlicy  

Aktualnośc sportowe

Laptopy dla czwartoklasistów

Uczniowie klasy czwartej otrzymali w tym tygodniu laptopy. Zakup laptopów został sfinansowany w ramach inwestycji C2.1.2 pn. "Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów wyposażenia". Więcej informacji pod linkiem Ogłoszenie rozporządzeń Ministra Cyfryzacji ws. laptopów dla uczniów - Centrum Edukacji Artystycznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)   Życzymy uczniom wysokich wyników w nauce z wykorzystaniem laptopów.

PSP LUBSZA DRUGĄ SZKOŁĄ W WOJEWÓDZTWIE W KLASYFIKACJI GENERALNEJ WOJEWÓDZKICH IGRZYSK LZS SZKÓŁ WIEJSKICH !!!

Z Ogromną przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej w Wojewódzkich Igrzyskach LZS Szkół Wiejskich rocznik 2010 i młodsi, za rok szkolny 2022/2023. Ranking uwzględniał zawody lekkoatletyczne oraz zawody w grach zespołowych. Do Igrzysk zgłosiło się 56 szkół z całego województwa. Czujemy wielką dumę i radość ze spektakularnego sukcesu sportowego naszej szkoły. Wszystkim uczniom życzymy satysfakcji z udziału w zawodach sportowych i jak najlepszych osiągnięć w roku szkolnym 2023/2024

Gminny Koordynator ds. Sportu Szkolnego    
Adam Przybyła

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie Roku Szkolnego w PSP w Lubszy 
4 września 


8:00- msza św. w kościele, z poświęceniem tornistrów 
9:00- uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na sali gimnastycznej.
Następnie spotkanie w salach z wychowawcami.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego w FSP w Dobrzyniu
4 września 


9:30- msza św. w kościele, z poświęceniem tornistrów 
10:30- uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na sali gimnastycznej.
Następnie spotkanie w salach z wychowawcami.